jeejowbanner

جام جهانی دارای گروه های چهار تیمی و 24 بازی دیگر خواهد بود

کیگالی، رواندا — جام جهانی فوتبال 2026 در آمریکای شمالی، که در حال حاضر بزرگترین و طولانی‌ترین جام جهانی در تاریخ مسابقات به دلیل گسترش این رشته است، بیش از پیش در حال رشد است زیرا رهبران فیفا با تغییر در قالب موافقت کردند که 24 بازی بیشتر از آن اضافه می‌کند. در ابتدا برنامه ریزی شده بود.

این تغییر منجر به مسابقات قهرمانی فوتبال مردان ماراتن خواهد شد – 48 تیم که 104 بازی را در مدت تقریباً 40 روز در سه کشور انجام می دهند – و قهرمان و نایب قهرمان و همچنین تیم های سوم و چهارم هر کدام 8 بازی انجام می دهند. به جای هفت مورد فعلی

این قالب روز سه شنبه در جلسه شورای حاکم فیفا، نهاد جهانی فوتبال و برگزارکننده جام جهانی به تصویب رسید.

ویکتور مونتاگلیانی، نایب رئیس فیفا و رئیس فوتبال در آمریکای شمالی، پس از جلسه به خبرنگاران گفت: “فکر می کنم این ایده خوبی است.”

مجموع 104 بازی جام جهانی نسبت به برنامه های قبلی که 80 بازی برگزار شده بود و 40 بازی بیشتر از مسابقات سال گذشته قطر که 32 تیم در آن حضور داشتند، افزایش چشمگیری خواهد داشت. مونتاگلیانی گفت که ردپای این رویداد بزرگتر از جام های جهانی در سال های 2014 و 2018 نخواهد بود، آخرین جامی که با استفاده از تقویم سنتی مسابقات ژوئن تا جولای برگزار می شود.

این تغییر همچنین سازمان دهندگان را مجبور می کند تا تاریخ های بیشتری را در 16 شهری که برای میزبانی جام جهانی انتخاب کرده اند، مشخص کنند. مونتاگلیانی پیشنهاد کرد که بحث هایی برای دیدن نحوه و مکان بازی های اضافی انجام خواهد شد و او از اضافه کردن میزبان خودداری کرد.

مسابقات 2026 – به میزبانی ایالات متحده، مکزیک و کانادا – اولین جام جهانی با حضور 48 تیم خواهد بود، از 32 کشوری که از سال 1998 تاکنون در این مسابقات شرکت کرده‌اند.

بحث های اولیه بر تقسیم تیم ها به 16 گروه سه تایی متمرکز بود. اما پس از پایان میخکوب کننده مرحله گروهی در قطر در سال گذشته و با نگرانی مقامات نسبت به وضعیتی که در آن گروه های سه تیمی ممکن است دستکاری شوند و تیم ها تنها پس از دو بازی حذف شوند، فیفا دوباره این موضوع را بررسی کرد.

روسای شش کنفدراسیون فوتبال دوشنبه شب با جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا دیدار کردند و هیچکدام اعتراضی به فرمت پیشنهادی نکردند. تایید رسمی روز سه‌شنبه، در جلسه شورای حاکمیتی 36 عضوی فیفا انجام شد، که معمولاً پیشنهادات مورد توافق شش رئیس منطقه را تایید می‌کند.

مونتالیانی گفت که ایده تغییر فرمت پس از جام جهانی قطر که در مرحله گروهی چندین پایان میخکوب کننده داشت، متبلور شد. بازی های پایانی به طور همزمان انجام می شد تا اطمینان حاصل شود که هیچ تیمی نمی تواند از دانستن نتیجه بازی رقیب سود ببرد.

اضافه کردن بازی های اضافی، روزهای اضافی را نیز اضافه می کند. چنین مدت زمانی احتمالاً اتحادیه های بازیکنان و باشگاه هایی را که نگران حجم کاری سنگینی است که بر ستاره های بازی تحمیل شده است، عصبانی می کند. مونتالیانی گفت که مسابقات تا هفت روز تمدید می شود تا بازی های اضافی را در خود جای دهد.

جام جهانی آمریکای شمالی اولین نسخه از مسابقات مردان است که از زمانی که اینفانتینو رئیس فیفا در سال 2016 شد، اعطا شده است. در حالی که این گسترش توسط بسیاری از کشورهای کوچکتر عضو هیئت حاکمه جشن گرفته شده است، زیرا فرصت های گسترده ای برای حضور در این مسابقات فراهم می کند. بسیاری از طرفداران و مفسران ابراز نگرانی کردند که این حرکت باعث کاهش کیفیت این رویداد می شود و میلیاردها دلار درآمد اضافه ای که ایجاد خواهد کرد.

اینفانتینو پیش بینی کرده است که جام جهانی 2026 یک روز حقوقی رکوردشکنی ایجاد خواهد کرد. فیفا درآمدی بالغ بر 11 میلیارد دلار در دوره چهار ساله تا سال 2026 در نظر گرفته است که تقریباً 4 میلیارد دلار بیشتر از درآمدی است که در دوره همزمان جام جهانی قطر کسب کرده است.

یکی از راه‌های کاهش تأثیر یک تورنمنت طولانی‌تر، کاهش پنجره آماده‌سازی برای آن است. در سال های گذشته، سه هفته برای تیم های واجد شرایط بود. (این پنجره به یک هفته قبل از رویداد در قطر کوتاه شد، اولین دوره ای که در نوامبر و دسامبر برگزار می شود، و آن را در قلب فصل برای بسیاری از لیگ های داخلی قرار می دهد.)

مونتاگلیانی گفت که تقریباً به طور قطع فرصت دعوت کاهش می‌یابد تا اطمینان حاصل شود که مسابقات در پنجره‌ای که قبل از تغییر روز سه‌شنبه ترسیم شده باقی می‌ماند، که می‌تواند به معنای انجام ۶ بازی در روز در مرحله گروهی باشد.

مونتالیانی قبلاً این سؤال را مطرح کرده بود که آیا تأثیر آن بر سلامت بازیکنان به همان شدتی خواهد بود که اتحادیه بازیکنان هشدار داده است.

او گفت: «این فقط یک بازی دیگر است،» و افزود: «فکر می‌کنم اکثر تیم‌ها آن را قبول خواهند کرد.»

همچنین در مورد میزبانان آینده جام جهانی 2030 شفافیت بیشتری وجود داشت. مراکش اعلام کرد که به یک پیشنهاد اروپایی که شامل اسپانیا، پرتغال و اوکراین می شود، خواهد پیوست. اضافه شدن مراکش باید به اروپایی‌ها کمک کند تا در رقابتی با پیشنهاد چندملیتی از آمریکای جنوبی و پیشنهادی به رهبری عربستان سعودی که شامل مصر و یونان می‌شود، آرای حیاتی اعضای آفریقایی را کسب کنند.

مراکش یکی از تأثیرگذارترین کشورهای آفریقایی در مدار فیفا و یک بازنده سریالی در رقابت های جام جهانی است. عزم این کشور برای پیشبرد تلاشی دیگر برای میزبانی مسابقات زمانی افزایش یافت که تیم ملی آن اولین تیم از قاره آفریقا شد که به نیمه نهایی قطر رسید.

فیفا همچنین در این نشست تصمیمات دیگری برای مسابقات گرفت. یک تورنمنت سالانه جدید برای باشگاه‌ها برای برندگان مسابقات قهرمانی منطقه‌ای ایجاد می‌شود پس از اینکه فیفا اعلام کرد با یک جام جهانی جدید 32 تیمی برای باشگاه‌ها موافقت کرده است، یک رویداد چهارساله و اولین دوره آن در سال 2025. آن تورنمنت، که فیفا برای آن انتخاب کرده است. هنوز نام میزبانی وجود ندارد، تیم‌ها به هشت گروه چهار تیمی تقسیم می‌شوند که دو تیم برتر هر گروه به یک رویداد تک حذفی صعود می‌کنند، تصویری از فرمت مورد استفاده برای جام جهانی قطر.

مشخص نیست که فیفا برای جام باشگاه‌های جهان که 64 بازی طول می‌کشد، جایی که فیفا بیشتر از جام کنفدراسیون‌ها طول می‌کشد، جایی در تقویم بیابد، رقابت‌های تیم ملی که پس از آخرین دوره بازی در روسیه در سال 2017 لغو شد.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما