تظاهرات در پرو چگونه پلیس از نیروی مرگبار علیه تظاهرکنندگان استفاده کرد

ساعت 19:51 تصاویر دوربین های مداربسته نشان می دهد که گروهی از مردم دو مرد جوان را که با شلیک گلوله از محدوده دید پلیس خارج شده اند، می کشانند. در فیلم های تلفن همراه از صحنه، قربانیان روی پیاده رو دراز کشیده اند و خونریزی زیادی دارند. تایمز این دو قربانی را پل فرانکلین مامانی آپازای 20 ساله و برایان آپازا جومپیری 15 ساله معرفی کرده است.

مطابق با در گزارش کالبد شکافی آقای مامانی آپازا، وی با اصابت گلوله 7.62 میلی‌متری به قفسه سینه کشته شد.

بر اساس شهادت ها و همچنین سوابق پزشکی و کالبد شکافی، برایان یک گلوله در سرش فرو رفته بود. او پس از سه روز در کما درگذشت.

همه به جز یک نفر از 18 غیرنظامی که در جولیاکا در 9 ژانویه به طور مرگبار مجروح شدند، بر اثر اصابت گلوله به قسمت بالایی بدن – چهار نفر به سر – جان باختند. کارشناسان پزشکی قانونی در چهار تن از اجساد از جمله آقای مامانی کوچکتر گلوله های ۷.۶۲ میلی متری کشف کردند. هشت قربانی دیگر نیز با تفنگ های تهاجمی پلیس و نظامی زخمی شده بودند. حداقل سه قربانی، از جمله آقای لوپز، بر اثر گلوله های کشنده که با تفنگ های ساچمه ای که توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه حمل می شد جان خود را از دست دادند.

به گفته پلیس ملی، در ساعات اولیه صبح 10 ژانویه در جولیاکا، یک افسر کشته و یک افسر مجروح شد که مورد حمله مردم خشمگین قرار گرفتند و خودروی گشت آنها به آتش کشیده شد. شش افسر دیگر که در جریان اعتراضات روز 9 ژانویه مجروح شدند به بیمارستانی در لیما منتقل شدند.

دو هفته بعد، خانم بولوارته در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «این پلیس نیست که تیراندازی می‌کند» و بیشتر مرگ‌ها در جولیاکا ناشی از سلاح‌های دست‌ساز یا غیرقانونی است. او گفت: “سلاح های مرگباری که پلیس از آنها استفاده نمی کند.” دولت هیچ مدرکی برای حمایت از این ادعا ارائه نکرده است.

در 18 ژانویه، دو معترض دیگر، سونیا آگیلار کوئیسپه و سالومون والنزئلا چوا، در حالی که صدها نفر در ماکوسانی در جنوب پرو تجمع کردند، هدف گلوله قرار گرفتند و کشته شدند. بر اساس شواهد بصری، تجزیه و تحلیل صوتی و گزارش شاهدان جمع آوری شده توسط تایمز، به نظر می رسد تیراندازی که آنها را کشته است توسط پلیس ملی شلیک شده است.

بعد از ظهر، پس از یک راهپیمایی مسالمت آمیز در ماکوسانی، تصاویری از مردم نشان می دهد که در امتداد جاده خاکی که بالای ایستگاه پلیس ملی شهر قرار دارد، پراکنده شده اند. برخی از معترضان در حال پرتاب سنگ، مواد منفجره دست ساز و توهین به افسرانی هستند که در حدود 100 یاردی ساختمان و بیرون آن هستند. پلیس گاز اشک آور شلیک می کند و صدای تیراندازی به صورت پراکنده شنیده می شود.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما