jeejowbanner

(تصاویر) کشف دایناسوری به اندازه یک گربه

فرارو- دیرینه شناسان در آرژانتین گونه های جدید از دایناسورهای زره ​​دار و گیاه خوار را شناسایی کردند که به طرز شگفت انگیزی بسیار کوچک و تنها به اندازه یک گربه خانگی است. به باور دیرینه شناسان این کشف می‌توان افق بر گونه دایناسورهای زره ​​دار بیفکند.

به گزارش فرارو، فسیل‌های یک دایناسور کوچک و خاردار که اخیراً در آمریکای جنوبی کشف شد، ممکن است نشان دهنده یک سلسله از دایناسورهای زره‌دار باشد که قبلاً برای علم ناشناخته بودند. این گونه جدید که Jakapil kaniukura نام دارد، شبیه یک خویشاوند اولیه دایناسورهای زره ​​مانند Ankylosaurus یا Stegosaurus است، اما این گونه جدید از دوره کرتاسه- آخرین دوره زندگی دایناسورها- و بین ۹ تا ۹۴ میلیون سال پیش می‌زیسته.

دیرینه شناسان در مطالعه جدید خود گزارش دادند که این معناست که یک سلسله کامل از دایناسورهای زره ​​پوش در نیمکره جنوبی زندگی می‌کردند، اما تا به حال کاملاً ناشناخته مانده بودند. دایناسور J. kaniukura تقریباً به اندازه یک گربه خانگی وزن داشت و دارای یک ردیف خارهای محافظ از گردن تا دم بود. این جاندار گیاه خوار بود و دندانهای پهنی مانند دندانهای استگوزاروس داشت.

(تصاویر) کشف دایناسوری به اندازه یک گربه

این کشف توسط دیرینه شناسان بنیاد تاریخ طبیعی Félix de Azara در استان ریو نگرو در شمال پاتاگونیا آرژانتین صورت گرفت که در جریان آن بخش‌هایی از اسکلت یک J. kaniukura از زیر خاک بیرون کشیده شد. این اطلاعات روز پنجشنبه (11 اوت) در گزارش‌های علمی ژورنال گزارش داده‌اند که این دایناسور کوچک منقاری کوتاه است، اما بسیار قوی بود که احتمالاً این امکان را دارد که آن می‌داد تا از گیاهان بسیار سخت از جمله تنه درختان تغذیه کند. همچنین این دایناسور گویا بر روی دو راه می‌رفت که این ویژگی جالب توجه به نظر می‌رسد.

دایناسور جدید در گروهی به نام Thyreophora قرار گرفت که آن را به سایر دایناسورهای زره ​​دار به عنوان استگوزاروس و آنکیلوسوروس پیوند می‌دهد. نکته جالب توجه بیشتر اینکه تیرئوفورانها در نیمکره شمالی پیدا شده اند و فسیلهای اولین اعضای این گروه در سنگهای دوره ژوراسیک آمریکای شمالی و اروپا و از حدود ۲۰۱ میلیون سال پیش تا ۱۶۳ میلیون سال پیش کشف شده است. دیرینه شناسان می‌گویند: «کشف J. kaniukura نشان می‌دهد که تیروفوران‌های دارای ویژگی‌های مشخصی هستند که از آنچه قبلاً می‌شد، بسیار مشخص بودند.»

(تصاویر) کشف دایناسوری به اندازه یک گربه

آن‌ها این دودمان باستانی تیرئوفوران‌ها را در نیم‌کره شمالی، ظاهراً در دوره ژوراسیک میانی منقرض کردند، اما این در حالی بود که در ابرقره جنوبی گوندوانا، آن‌ها ظاهراً تا دوره کرتاسه همند دوام بیاورند. گابریل دیاز یانتن، دیرینه شناس شیلیایی دانشگاه ملی ریو نگرو، نیز با استفاده از داده های دانش و شبیه ساز کامپیوتری، ظاهر این دایناسور را با ساخت کند. در واقع، به لطف این شبیه سازی کامپیوتری شما اکنون می‌توانید ببینید که J. kaniukura در زمان زنده بودن چه شکلی بوده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما