(تصاویر) کار در ارتفاع؛ پگاه از صبح تا عصر روی ساختمانهای بلند

پگاه فرجیان، متولد ۱۳۵۹ و ۴۲ ساله، کارشناس مدیریت بازرگانی است. در حدود 10 سال به عنوان کارمند در شرکتی خاص کار بوده است، اما تصمیم گرفته شده است که شغل دیگری داشته باشد. شغلی بسیار متفاوت از کاری که سال‌ها انجام می‌داد و علاقه اصلی و ورزش حرفه‌ای‌اش بود.

پگاه سال‌ها به عنوان غارنورد، دره نورد و صخره‌نورد فعالیت می‌کرد و حالا ورزش مورد علاقه‌اش به شغل روزانه تبدیل می‌شود.

هر روز از صبح تا عصر روی طناب است و کار می کند. پگاه می‌گوید: زمانی فقط ورزش می‌کردم و هنوز وارد بازار نشده‌ام. این کار با ورزش متفاوت است. بیش از یک سال پیش کار ایراتا (کار در ارتفاع) را آغاز کردم. پیش زمینه آن هم ۱۵ سال کار کوهنوردی، دره‌نوردی و غارنوردی بود. با این ورزش آشنا بودم و سال ۱۴۰۰ دوره ایراتا را گذراندم. از همان زمان بدون وقفه کارم را شروع کردم و واقعاً این شغل را دوست داشتم.

یک روز کاری پگاه از حدود ۸ صبح آغاز می‌شود و تا ۴ بعدازظهر ادامه دارد. او می‌گوید: از ساعت ۸ صبح که کار را شروع می‌کنیم، ابتدا همکارم کارگاه و ابزار را چک می‌کند. با توجه به کاری که باید دهم، یکی از دستگاه های واترجت، فرز، پیچ و پلاک یا هر وسیله ای مناسب دیگری را برمیدارم و استارت کار را می زنم. وقتی روی ساختمان کار می‌کنم، باید بیسیم که وسیله مورد نیازم را به دستم برسانند. چون در ارتفاعم نه بالا می‌رود و نه پایین.

در این بازه زمانی باید یک ساعت استراحت کنم اما می‌خواهم یکسره کار می‌کنم تا یک ساعت زودتر کارم را تعطیل کنم. غذا با خودم روی طناب می‌برم و همانجا می‌خورم.

عکاس: آریا جعفری

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما