(تصاویر) پارک ملی کویر زیستگاه گورخر آسیایی

پارک ملی «کویر» یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین مناطق حفاظت‌شده ایران است که بیشتر در جنوب شهرستان گرمسار استان سمنان و بخش‌های کوچک هم در استان‌های تهران، شمال اصفهان و شرق ورامین قرار دارد.

این منطقه در جنوب غربی استان سمنان و حدود 6 کیلومتری شهرستان گرمسار و در حد فاصل کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک واقع شده است.

پارک ملی کویر در ابتدا در سال 1343 به عنوان منطقه حفاظت شده با مساحت بالغ بر 600 هزار نفر تحت مدیریت کانون شکار ایران درآمد و در سال 1354 تمام مساحت اولیه پارک ارتقاء سطح یافته ها و به عنوان ذخیره شده زیستگاه گاه به دبیرخانه یونسکو معرفی شد و سرانجام معرفی شد. در سال 1361 این منطقه به دو بخش پارک ملی و منطقه حفاظت شده است که بخش جنوبی و جنوب شرقی آن با مساحت 440 هزار منطقه شامل سیاه کوه، نخجیر و آب سفید در زیر عنوان پارک ملی ابقاء شده است.

از جمله گونه های جانوری این منطقه می توانم به قوچ و میش، کل و بز، جبیر (از گونه های شبیه آهو)، گور خر آسیایی، گرگ، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، گربه کاراکال و انواع خزنده گان مانند مار افعی شاخدار و . .. اشاره کرد.

پارک ملی کویر همچنین زیستگاه گورخر آسیایی است. تعداد 9 راس جمعیت اولیه گورخرهای آسیایی بوده است. که در حال حاضر ۱۶ رأس در این منطقه زیست می‌کنند. پوشش گیاهی غالب درمنه، کاروان کش، پرند، قیچ، تاغ، گزوانواع گندمان یک ساله و انواع گیاهان شور پسند است. اکنون مدیریت پارک ملی کویر به اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان است.

عکاس: مسعود محقق

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما