تاکتیک نواصولگرایان قبل و بعد از برجام

فرارو- به نظر می‌رسد هرچه زمزمه توافق هسته‌ای بیشتر و بیشتر شنیده‌شده می‌شود تحرکات در میان‌های اصولگرای مخالف برجام افزایش پیدا می‌کند. در مجلس موافقند که توافق باید به تصویب نمایندگان برسند و به شدت نسبت به تصمیم نتیجه آنگمان باشد و احیای مجدد برجام را شکستی بزرگ برای کشور می‌دانند.

اما گروهی دیگر دیدگاه مشابه خود را به شکل دیگری مطرح می‌کنند. به عنوان مثال روزنامه کیهان همیشه موافق برجام نیست و با گروه اول هم نظر است، اما مخالفت خود را با برجام را به شکل دیگری مطرح می‌کند. نویسندگان این روزنامه‌ها برای این موضوع مهم هستند که به خواننده القا کنند که شرایط کشور نه تنها نامناسب نیست، بلکه نیازی هم به مذاکره و برجام ندارد.

در کل مجموع موارد مشخص شده است که برخی از احتمال اختلاف و چالش میان این مخالفت برجام و دولت رئیسی بعد از امضای توافق نامه، صحبت به میان می آید. در همین ویژه صادق زیبا کلام تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با فرارو عنوان کرد: «بر خلاف دوره آقای روحانی که در زمان توافق هسته‌ای، اصولگران تیشه به دولت و برجام زدند و حتی به این نتیجه رسیدند که بسیاری از شرکت‌ها از روی کار آمدن قبل از ایران بروند، در این دوره با توافق هسته‌ای هستند. کنار خواهند آمد. البته آن‌ها هیچگاه اعتراف نخواهند کرد که این توافق در ادامه همان برجام آقای روحانی است. پس از امضای این سمت و سو حرکت خواهد شد که توافق صورت گیرد، بسیار متفاوت تر از برجام دولت است و امتیازهای بیشتری دریافت کرده و امتیازهای اندکی هم داده اند.»

وی ادامه داد: «اما الان (پیش از امضای توافق) جریان تندروی اصولگرا نگرش متفاوتی دارند. آن‌ها بر این باورند که اگر توافق انجام شود و تعداد زیادی ایجاد شود، مطمئناً در سطح جامعه این موضوع مطرح می‌شود که اگر توافق با ایالات متحده آمریکا تا این حد می‌توانست شرایط کشور را مساعد کند، چرا از حاکمیت مانع این اتفاق می‌شود؟ »

او افزود: «بنابراین تا پیش از امضای مجدد برجام این کار را انجام دهند. به همین دلیل است که می‌توان آن‌ها را ثابت کرد که می‌توانند از آنها استفاده کنند و به مواضع پیشین خود تأکید کنند. اما این تاکتیک پیش از امضای برجام است. بعد از امضای توافقی که اشاره کردم سعی می‌کنم به جامعه تلقین کنند که توافق رئیسی نه تنها توافق با روحانی فرق دارد، بلکه بسیار بهتر و موفق‌تر است و می‌تواند بسیار موفق باشد.»

این استاد دانشگاه تصریح کرد: «البته این تغییر تاکتیک از سوی اصولگرایان به آن معنا نیست که دشمنی با آمریکا و انگلیس و … کنار می‌گذارند. آن‌ها با توجه به اینکه می‌توان در مذاکرات پیروز شد و بعد از توافق عصر حاضر خواهد شد که در برابر بیش از حد خواهی‌های ایالات متحده آمریکا دولت و یک توافق در شان دولت انقلابی را به دست آوردند. اما مطمئناً این توافق احتمالی است که در پیش داریم همان توافقی است که دولت روحانی به دست آورده بود، اما تندروها اجازه ندادند حتی پیش از آن روی کار آمدن تصمیم از آن استفاده شود.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور از توافق، با همه تندرو اصولگرا دچار چالش می‌شود یا خیر، گفت: «من گمان نمی‌کنم که این اتفاق بعد رخ دهد. حتی می‌داند که توافق و توافق، با مقام رهبری رهبری صورت گرفته است.»

زیباکلام در پایان افزود: «آن‌ها نهایتاً تا امضای توافق سعی می‌کنند با برجام اعلام کنند، مخالفت کنند. بعد از آن بیش از آنکه بخواهند توافق هسته‌ای را زیر سوال ببرند سعی می‌کنند به همان روال گذاشته شده دشمنی خود با آمریکا و اروپا و… را ادامه دهند.»

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما