بورس برای سهامداران خرد بیخطر می شود

فرارو- بیمه سهام بورس، از روز شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱، به‌شکل رسمی با نماد سهام یار کلید خورد. بیمه سهام یکی از مفاد بسته است. قیمت اختیار فروش تبعی، در نماد سهام یار، یک ریال است و تنها دارندگان پرتفوی کمتر از صد میلیون تومان می‌توانند آن را خریداری کنند.

به گزارش فرارو، افراد با خرید سهام سهام یار، بازدهی کمتر از 20 درصد سهام خود را تضمین می‌کنند، اما به این شرط که ظرف مدت یک سال آینده و تا زمان سررسید سرمایه‌گذاری شده، سهامی که بیمه می‌شود را نفروشند. با وجود این تعداد جدید می‌توان خرید و فروش کرد. اگر یکسال بعد، ارزش سهام به ۲۰ درصد، ۳۰ درصد افزایش پیدا کند، استفاده از امکان انتخاب اختیار تبعی به سهامدار است. طبعیتا اگر ارزش سهام شما بیش از 20 درصد رشد کند، سهام‌یار دیگر ارزش استفاده نمی‌کند، سود بیشتری کسب کرده‌اید.

بیمه سهام بورس یعنی چی؟

سازمان بورس، در هفتم آبان ۱۴۰۱، از اجرای بسته حمایتی بازار سرمایه خبر داد. مهم بند این طرح، امکان بیمه کردن سبد دارایی سهامداران خرد است. طبق قانون، بیمه کردن سهام حاضر در پورتفوی عشق واقعی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای هر نفر، از طریق خرید انتشار عمومی سهام شرکت و توسط سرمایه‌گذاران صورت می‌گیرد. بیمه سهام بورس به زبان ساده است، یعنی اگر شما در انتهای روز چهارم آبان ۱۴۰۱، تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرتفو (سود سهام از سهام‌های بازار و فرابورس به جز بازار پایه) داشته باشید و تا یک سال دیگر آن را نفروشید کنید. دولت تضمین می‌کند که سال آینده اختلاف قیمت پرتفوی شما را با ۲۰ درصد بالاتر از ارزش روز چهارم آبان ۱۴۰۱ به صورت نقدی پرداخت می‌کند. حتی اگر ارزش سهام شما تا یکسال بعد از پیدا کردن باشد.

به عنوان مثال اگر ۹۰ میلیون تومان سهام بورس و فرابورس و ۲۰ میلیون تومان سهام بازار پایه داشته باشید، ارزش پورتفوی شما ۱۱۰ میلیون تومان است، اما پورتفو بورسی و فرابورسی به جز یک پایه شما زیر ۱۰۰ میلیون تومان است و این طرح می‌شوید. پس از یک عدد ورق حق تبعیت (به قیمت یک) تا همان 90 میلیون تومان سهم برای شما تضمین شود. سال بعد می‌توانید ارزش روز سهامتان را تا ۱۰۸ میلیون تومان به صورت نقدی از دولت دریافت کنید.

هفت نکته درباره سهام

خرید بیمه سهام باعث می‌شود، سهامداران تا زمان سررسید ارواق حداقل از سود تضمین شده ۲۰ درصد باشند. حتی اگر ارزش سهام آن‌ها تا یکسال بعد کاهش پیدا کند. اختیار را نمی‌توان به دیگران کرد و فقط خود سهامدار می‌تواند در تاریخ سررسید از آن استفاده کند.

شماره یک | بر اساس این طرح، سهام شرکت در سبد سرمایه‌گذاری واقعی تا سقف صد میلیون تومان برای هر شخص از طریق انتشار عمومی سهام بیمه می‌شود. این منبع یکی از ابزارهای بورس است که این سرمایه گذاری را برای افراد حقیقی کاهش می دهد.

شماره دو | بر اساس آمارهای موجود در ارزش فعلی دارای 96 درصد از سهامداران واقعی در بازار حدود 100 میلیون تومان می‌شود، بنابراین اجرای طرح بیمه سهام می‌تواند از رفتار هیجانی این گروه جلوگیری کند و به‌آنها می‌تواند ظرف یک‌سال حداقل سود 20 درصدی داشته باشد.

شماره سه | 20 درصد سود تضمین شده در طرح سهام، از سود سپرده‌گذاری یک‌ساله در بانک بیشتر است و حداقل کاری که می‌توان انجام داد، مانع از فروش سبد دارایی توسط سهامداران حقیقی خواهد شد.

شماره چهار | سر این اعتبار یک ساله بوده و مبلغی بالغ بر ۲۰ درصد بیشتر از ارزش سبد افراد در آخرین روز آبان ۱۴۰۱ خواهد بود و بر اساس ترتیباتی که سازمان بورس اعلام خواهد کرد، اعمال خواهد شد.

شماره پنج | سهامداران می‌توانند با خرید انتخاب اختیار فروش تبعی، سهم خود را در برابر قیمت بیمه کنند. اگر سبد سهام خود را تا چهارم آبان سال حفظ کرده باشد، دولت تضمین می کند سال اختلاف آینده قیمت آن را ۲۰ درصد بالاتر از ارزش روز عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کند، حتی اگر ارزش سبد کاهش پیدا کرده باشد. اگر سبد بیش از ۲۰ درصد رشد کرده باشد، چه بهتر! اگر یک‌سال بعد، ارزش سهام به ۲۰ درصد، ۳۰ درصد افزایش پیدا کند، استفاده از امکان انتخاب اختیار تبعی به سهامدار است. اگر ارزش سهام شما بیش از 20 درصد رشد داشته باشد، طبیعتا این ارزش دیگر از ارزش استفاده نمی کند، زیرا شما بیشتر کردید.

شماره شش | در مهرماه امسال هم سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار با هدف تامین مالی، پیشنهاد خرید اختیار فروش سهام روی سهام شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی پارس، مخابرات ایران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، ملی صنایع مس، فولاد مبارکه، بانک تجارت، بانک ملت، بانک بانک، بانک پارسیان و ارتباطات سیار ایران را آغاز کرد.

شماره هفت | بسته حمایتی سازمان بورس و طرح بیمه سهام، در بهترین حالت به‌عنوان یکی از ابزارهای کوتاه‌مدت برای حمایت از بازار سرمایه به‌حساب می‌آید، اما حمایت‌های بلندمدت نیاز به کاهش ریسک‌های دیگر و تصمیم‌گیری‌های بلندمدت حمایت دیگر، توسط نهادهای تصمیم‌گیرنده وزارت صمت و بانک مرکزی دارند. .

بورس برای سهامداران خرد بیخطر می شوداگر تا سال آینده دارای ارزش سهام بیش از 20 درصد رشد کند، سهامداران دیگر ارزش ندارند

روش خرید سهام یار یا چگونه سهام بورس را بیمه کنیم

روش خرید سهام یار و بیمه سهام بورس ساده است. سهامدار در مرحله نخست باید وارد سامانه آنلاین کارگزاری شود و نماد «سهام یار» را در قسمت مربوط به «جست و جو» وارد کند. حالا دکمه سرچ را بزنید. در بخش مربوط به تعداد و قیمت خرید، عدد یک را ثبت کنید و مانند خریدهای دیگر، روی گزینه خرید کلیک کنید. پس از طی این مراحل، سهامدار صاحب یک برگه تبعی است که کل پرتفوی کمتر از صد میلیون تومان سهامدار را برای یک سال بیمه آینده می‌کند.

خرید سهام یار و بیمه کردن سهام بورس در مهلتی امکان پذیر است و طبق اطلاعیه های اولیه در روز شنبه ۲۸ آبان به‌پایان می‌رسد. خرید سهام یار به این معنی است که شما پذیرفته شده اید تا پایان روز چهارم آبان سال آینده، دارایی و سهامی است که خود را نمی‌فروشید. در ازای این میزان بردباری ویبایی، سود ۲۰ درصدی که سود متعارف و بدون خطر در نظام بانکی به‌حساب می‌آید، نصیب سهامدار خواهد شد و می‌توان مطمئن بود که حتی اگر از بازار سهام تا سال آینده نزدیک به ۲۰ درصد باشد، این طرح را کسب کند. پرداخت همین میزان سود را تضمین می‌کند. به طور طبیعی اگر در پایان دوره یکساله، رشد ارزش سبد سهام بیش از 20 درصد باشد، سرمایه‌گذاری نیازی به استفاده از بیمه سهام ندارد، اما اگر میزان بازدهی کمتر از 20 درصد یا حتی منفی باشد، مابه‌التفاوت آن توسط دولت به حساب بانکی سرمایه‌گذاران بورس می‌شود. واریز خواهد شد.

طرح سهام یار بر اساس محاسبه، می‌تواند ۹۶ درصد سهامداران خرد بازار سرمایه را پوشش دهد.

سوالات پرتکرار درباره بیمه سهام بورس

رشد بورس در ۱۰ روز قبل کاری متوالی را در هفته قبل از حمایت از بورس می‌دهند. البته در این مدت قیمت دلار هم رشد کرده است و به‌شکل منصفانه باید سایر عوامل را هم دخیل دانست. در جریان یک بازار سرمایه در هفته گذشته پنج روز آماری تعداد 52 میلیون و 290 میلیون میلیون دلار با 130 هزار و 807 واحد افزایش، معادل 10 درصد رشد تا به ارتفاع یک میلیون و 414 هزار و 348 میلیون دلاری. واحد برسد. روز شنبه 21 آبان نیز پیشنهاد فروش اختیاری در نمادهای سهامیار با قیمت یک ریال برای دارندگان پرتفوی کمتر از صد میلیون تومان آغاز شد. این بازار به تعداد ۱۰ میلیون ورقه عرضه شده است. اگر هنوز برای خرید این سوال از ذهنتان را درگیر کرده اید، می توانید در یکی از موارد زیر پیدا کنید.

سوال | آیا برای اینکه پرتفوی من شامل این طرح شود، آیا انجام دهم یا به‌جایی مراجعه کنید یا الکترونیک داشته باشید؟
جواب: بله شما برای سهام خود، یک عدد باید اختیار تبعی بخرید. مثل همان شیوه هایی که سهام میخرید.

سوال | آیا سهم‌های بزرگی هستند که امروز در بورس می‌خرم، شامل این طرح می‌شود؟
جواب: خیر. اما اگر ارزش پورتفوی شما در چهارم آبان ۱۴۰۱ زیر ۱۰۰ میلیون تومان بوده و بعد از آن سهام جدید بخرید و فقط همان اندازه از یک نفر است که خریده‌اید را بفروشید، اشکالی ندارد و از طرح بیمه سهام خارج نمی‌شوید. به عنوان مثال، اگر در تاریخ چهارم آبان ۱۴۰۱، هزار عدد نماد خودرو به همراه‌های دیگری داشته‌اید و انتخاب اختیار تبعی را هم می‌خرید، اگر در آینده ۵۰۰ عدد سهام دیگر را بخرید، فقط هزار عدد شامل سهام می‌شود، ولی آن ۵۰۰ سهم شامل می‌شود. بیمه سهم نمی‌شود. توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید از این طرح استفاده کنید، به هیچ عنوان نباید هزار سهمی که در تاریخ چهارم آبان ۱۴۰۱ فکر می‌کردید را بفروشید.

سوال | من الان زیر صد میلیون تومان سهام دارم. اگر سهام جدید بخرم و ارزش پرتفوی من بیش از صد میلیون باشد، از این طرح خارج می‌شوم؟
جواب: نه از طرح خارج از کشور نمی‌شوید. آنچه بیمه می‌شود، ارزش پرتفوی شما در روز ۴ آبان ۱۴۰۱ است. به ترکیب پرتفوی خود در آن تاریخ دست نزنید؛ در صورت انتخاب حق تبعی برای آن خرید و می‌توانید از آن استفاده کنید.

سوال | اگر تا قبل از سررسید، بخشی از سهامی که در تاریخ چهارم آبان ۱۴۰۱ داشته‌ام را بفروشم، تمام پرتفوی من از این طرح خارج می‌شود؟
جواب: بله. اگر می‌خواهید اختیاری داشته باشید که برای پرتفوی خود خرید کنید، کارآمد باشید و از فواید آن بهره‌مند شوید، نباید آن را ترکیب کنید که در پایان روز چهارم آبان ۱۴۰۱ داشته باشید. البته به راحتی می‌توانید خرید و فروش کنید و مشکلی را هم برای سهام شما در بیمه کنید.

سوال | آیا سهامی که دارای اعتبار کارگزاری خریده ام، شامل این طرح می شود؟ مثلاً اگر پرتفوی من بدون احتساب مجوز کارگزاری زیر صد میلیون تومان می شود، این طرح میشوم را شامل می شود؟
جواب: در این طرح مهم نیست که سهامی که از پول خود دارید یا کارگزاری معتبر دارید. یعنی این قید مهم نیست. ملاک ارزش تا صد میلیون تومان است.

سوال | اگر یکسال بعد، ارزش سهام من به جای ۲۰ درصد، ۳۰ درصد افزایش پیدا کند، با ورق اختیاری که خریده‌ام چه کار باید بکنم؟
جواب: استفاده از انتخاب اختیار تبعی به‌عهده خودتان است. اگر ارزش سهام شما بیش از 20 درصد رشد داشته باشد، طبیعتا این ارزش دیگر از ارزش استفاده نمی کند، زیرا شما بیشتر کردید. ضمنا اختیار را در این مدت نمی‌توان به دیگران منتقل کرد. فقط خودتان می‌توانید در تاریخ سر از آن استفاده کنید.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channelدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorial
تماس با ما