بلینکن در جریان گفتگو با کاگامه نگرانی هایی را در مورد حقوق در رواندا مطرح می کند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت که در جریان گفتگوهای روز پنجشنبه با پل کاگامه، رئیس جمهور رواندا، “نگرانی های جدی” خود را در مورد حقوق بشر ابراز کرده است.

به ویژه، او گفت که پرونده قهرمان «هتل رواندا»، پل روساباگینا، منتقد سرسخت کاگامه را که سال گذشته به اتهام تروریسم به 25 سال زندان محکوم شد، مطرح کرد.

بلینکن در آخرین ایستگاه تور سه کشور آفریقا در رواندا به سر می‌برد، زیرا واشنگتن به دنبال مقابله با حمله افسونگر کرملین پس از سفر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در ماه ژوئیه به این قاره است.

بلینکن در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وینسنت بیروتا، وزیر امور خارجه رواندا گفت: همانطور که به پرزیدنت کاگامه گفتم، ما معتقدیم که مردم در هر کشوری باید بتوانند نظرات خود را بدون ترس از ارعاب، زندان، خشونت یا هر گونه دیگر سرکوب بیان کنند.

بلینکن همچنین گفت که او “نگرانی های ما را در مورد فقدان ضمانت های دادرسی عادلانه ارائه شده به (Rusesabagina) تاکید کرد.

در ماه مه، وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت که روسساباگینا – که دارای اقامت دائم ایالات متحده است – توسط کیگالی “به اشتباه” بازداشت شده است.

روسساباگینا که در آن زمان مدیر هتل کیگالی بود، به خاطر نجات جان صدها نفر در جریان نسل کشی سال 1994 شناخته می شود. اقدامات او الهام بخش فیلم هالیوود “هتل رواندا” بود.

این مرد 68 ساله از زمان دستگیری اش در آگوست 2020، زمانی که هواپیمای او به مقصد بوروندی به جای آن در کیگالی فرود آمد، بیش از 700 روز پشت میله های زندان به سر می برد.

در بیانیه ای که همزمان با دیدار بلینکن صادر شد، خانواده روسساباگینا گفتند که وضعیت سلامتی او رو به وخامت است، با ضعف بازوی چپ و فلج صورت که نشان می دهد او ممکن است یک یا چند سکته داشته باشد.

در این بیانیه آمده است: «ما اطمینان داریم که اگر روابط ایالات متحده با رواندا به اندازه کافی قوی باشد که مستحق همکاری مالی و قابل اعتماد باشد، پس آنقدر قوی است که برای آزادی پدرمان به دلایل بشردوستانه تلاش کند.»

ثبات منطقه را به خطر می اندازد

در همین حال، بلینکن گفت که او همچنین با کاگامه درباره «گزارش‌های موثق» صحبت کرده است مبنی بر اینکه رواندا به حمایت از گروه شورشی M23 ادامه می‌دهد و نیروهای خود را در داخل جمهوری دموکراتیک کنگو دارد، ادعاهایی که بارها توسط کیگالی رد شده است.

وی افزود: هرگونه حمایت یا همکاری با هر گروه مسلح در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو جوامع محلی و ثبات منطقه را به خطر می اندازد و هر کشور در منطقه باید به تمامیت ارضی کشورهای دیگر احترام بگذارد.

یک تحقیق مستقل منتشر نشده برای سازمان ملل که هفته گذشته توسط خبرگزاری فرانسه مشاهده شد، گفت که سربازان رواندا به سربازان در داخل جمهوری دموکراتیک کنگو حمله کرده و به شورشیان M23، که عمدتاً یک گروه شورشی کنگوی توتسی هستند، کمک کرده اند.

M23 در ماه‌های اخیر بخش‌هایی از قلمرو در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو را به تصرف خود درآورده است و به تنش‌ها بین کیگالی و کینشاسا دامن زده است.

روابط بین دو کشور از زمان ورود دسته جمعی هوتوهای رواندا به قتل عام توتسی ها در جریان نسل کشی سال 1994 به شرق کنگو تیره شده است، اگرچه پس از روی کار آمدن فلیکس شیسکدی، رئیس جمهور کنگو در سال 2019، گرم شدن این دو کشور آغاز شد.

در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد، دیده بان حقوق بشر از بلینکن خواسته بود “فوراً علامت دهد که عواقبی برای سرکوب و سوء استفاده دولت در رواندا و فراتر از مرزهای آن وجود خواهد داشت”.

لوئیس ماج، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر آفریقای مرکزی گفت: «عدم رسیدگی به سوابق افتضاح حقوق بشر رواندا، مقامات این کشور را جرات کرده است تا به ارتکاب سوء استفاده حتی فراتر از مرزهای آن ادامه دهند.

ناظر حقوق بشر از بلینکن خواست “به نقض سیستماتیک حقوق بشر، از جمله سرکوب مخالفان و جامعه مدنی، در داخل و خارج از مرزهای رواندا، تاکید کند.”

ویکتور اینگابیر، رهبر اپوزیسیون رواندا، درخواست های HRW را تکرار کرد و به خبرگزاری فرانسه گفت که بلینکن باید موضوع روزنامه نگاران و سیاستمدارانی را که به گفته او به دلیل به چالش کشیدن دولت کاگامه در زندان هستند، مطرح کند.

اینگابیر که شش سال را به اتهام تروریسم در زندان گذراند، گفت: «بلینکن باید از دولت ما بخواهد که فضای سیاسی را برای همه کسانی که می‌خواهند در سیاست فعال باشند باز کند.

(AFP)

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما