بریتانیا برای اعتصاب در چندین صنعت در طول کریسمس آماده است

به ندرت یک کارخانه آبجوسازی، یک سازمان مسکن غیرانتفاعی و یک کارخانه خیار شور وجوه مشترک زیادی دارند. اما این هفته در بریتانیا، کارگران هر سه به دلیل اختلاف در مورد دستمزد، کار را ترک کردند. آنها فقط آخرین اقدامات کارگری هستند که ماه ها کشور را در بحبوحه تشدید بحران هزینه های زندگی درگیر کرده است.

کمتر از 200 کارمند در شرکت آبجوسازی گرین کینگ پس از رد پیشنهاد دستمزد دست به اعتصاب زدند. بیش از 600 کارگر در موسسه خیریه مسکن و بی خانمان ها اعتصاب دو هفته ای را آغاز کرده اند و حدود 50 کارمند در کارخانه یورو میزکان که خیار شور و سرکه تولید می کند، ترک می کنند. اتحاد، اتحادیه ای که نماینده این کارگران است، هشدار داده است که ممکن است در تعطیلات کمبود آبجو و ترشی وجود داشته باشد.

اما بریتانیا برای وضعیت بسیار بدتری آماده است. کارگران خدمات حیاتی، از جمله پرستاران، کارکنان آمبولانس و کارکنان راه آهن، قرار است اعتصاب کنند و انتظار می رود تا کریسمس هر روز در سراسر صنایع دست از کار بکشند.

گستردگی اقدامات کارگری بدترین اقدام در بریتانیا در نزدیک به یک دهه اخیر است و قرار است حتی گسترده‌تر شود و چالش دیگری را برای دولت نخست‌وزیر ریشی سوناک که در اکتبر آغاز به کار کرد و در حال رهبری کشوری است که اقتصاد آن در حال حاضر رکود اقتصادی است و انتظار نمی رود تا سال 2024 دوباره رشد کند.

روز چهارشنبه، آقای سوناک به قانونگذاران گفت که در حال کار بر روی “قوانین جدید سخت” علیه اقدامات اعتصابی است. بعداً در همان روز، اتحادیه خدمات عمومی و بازرگانی، که نماینده کارکنان دولت است، اعلام کرد که کارکنان نیروی مرزی که بر روی کنترل گذرنامه در فرودگاه‌های سراسر بریتانیا کار می‌کنند، از 23 دسامبر آغاز می‌شود و هشت روز به طول می‌انجامد.

در حالی که نرخ تورم سالانه کشور در ماه اکتبر به بالای 11 درصد رسیده است، که بالاترین رقم در 40 سال گذشته است، کارگران خدمات عمومی به صف های تظاهرات رفته اند یا به اعتصاب رای داده اند تا خواستار افزایش دستمزدها شوند. افزایش قیمت مواد غذایی و قبوض انرژی خانه‌ها، بودجه‌های خانواری را که قبلاً به دلیل سال‌ها رشد پایین دستمزد آسیب‌پذیر شده بودند، تحت فشار قرار می‌دهد.

مطالبات برای دستمزد بهتر از معلمان و کارکنان خدمات بهداشت ملی با دست تنگ دولت بر روی کیف عمومی برخورد می کند. وزارت خزانه داری اخیراً افزایش مالیات ها و کاهش هزینه های زیادی را اعلام کرد زیرا به دنبال بازگرداندن اعتبار مالی بریتانیا پس از نخست وزیری طوفانی هفت هفته ای لیز تراس بود.

چشم انداز اقتصادی بریتانیا تیره و تار است. اداره مسئولیت بودجه، یک ناظر مالی مستقل، ماه گذشته پیش‌بینی کرد که استانداردهای زندگی، با توجه به درآمد قابل تصرف خانوار که بر اساس تورم اندازه‌گیری می‌شود، در دو سال مالی آینده 7 درصد کاهش می‌یابد که بزرگترین افت در رکوردها به دهه 1950 برمی‌گردد.

پرداخت در این مناقشات محوری است – به ویژه در بخش دولتی، جایی که شکاف با دستمزد بخش خصوصی بزرگترین است، خارج از اوج بیماری همه گیر – اما نگرانی هایی نیز وجود دارد که برخی از خدمات عمومی در حال خالی شدن هستند. با کمبود بودجه و باید اقدامات جدی برای رفع آنها و جذب کارگران بیشتر انجام شود.

روز سه شنبه اعلام شد، کارکنان آمبولانس در سراسر انگلیس و ولز در 21 دسامبر اعتصاب خواهند کرد و قرار است پرستاران در 15 و 20 دسامبر در انگلیس، ولز و ایرلند شمالی از کار خود دست بکشند. قرار است این بزرگترین اعتصاب پرسنل پرستاری باشد، زیرا خدمات بهداشت ملی در حال حاضر با حجم عظیمی از موارد برای مراقبت مواجه شده است. در همین حال، آمبولانس‌ها هنگام تلاش برای تحویل بیماران در بیمارستان‌ها به دلیل کمبود تخت‌های موجود، تا حدی به دلیل کمبود کمک‌های بهداشتی خانگی در جوامع، با «تاخیر فلج‌کننده» مواجه می‌شوند.

طی ماه آینده، کارگران راه آهن و یورواستار، رانندگان اتوبوس، کارکنان پست رویال میل، معلمان در اسکاتلند و حتی ممتحنین آزمون رانندگی نیز اعتصاب خواهند کرد. برای بسیاری از این کارگران، این آخرین مورد از یک سری تعطیلات است. شبکه قطار بریتانیا چندین بار در سال جاری تقریباً متوقف شده است. این هفته، اتحادیه راه آهن اصلی اعلام کرد که از شب کریسمس، علاوه بر دو اعتصاب 48 ساعته در هفته آینده، دست از کار کشیدند.

بر اساس آخرین داده های اداره ملی آمار، در ماه سپتامبر، 205000 روز کاری به دلیل اختلافات کارگری از دست رفت. در حالی که این ارقام در مقایسه با اقدامات صنعتی دهه‌های 1970 و 1980 کمرنگ است، اما نشان دهنده افزایش شدید در ترک‌ها در سال جاری است. آخرین باری که بریتانیا زمان زیادی را به دلیل اعتصابات از دست داد در سال 2014 بود، زمانی که اقدام هماهنگ در بخش دولتی در اعتراض به توقف دستمزدها بود.

با نزدیک شدن به کریسمس، به نظر می رسد ریسک ها بیشتر می شود. نیک گیب، وزیر دولت، روز سه‌شنبه در یک مصاحبه رادیویی گفت که اتحادیه‌ها نباید کشور را «باج بدهند» و از اتحادیه راه‌آهن خواست تا اعتصابات کریسمس را لغو کند. اما میک لینچ، رئیس اتحادیه ملی کارگران راه آهن، دریانوردی و حمل و نقل از این اقدام دفاع کرد. او روز سه شنبه به بی بی سی گفت که دولت در حال هماهنگ کردن حمله به کارگران است.

آقای لینچ گفت: “احمقانه است که اتحادیه ها خود را در پاسخ به این حملات هماهنگ نکنند.”

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما