بایدن در سخنرانی سازمان ملل روسیه را تهدیدی برای جهان معرفی کرد

پرزیدنت بایدن از اولین سخنرانی خود در سازمان ملل پس از تهاجم به اوکراین استفاده کرد تا یک مرد، ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه را متهم کند که به دنبال “حذف” یک کشور دیگر از نقشه و تلاش برای بازگرداندن جهان به یک دوران است. از رویارویی هسته ای

ساعاتی پس از اینکه آقای پوتین نیروهای ذخیره را برای اوکراین بسیج کرد و تهدیدهای جدیدی برای استقرار زرادخانه هسته ای روسیه صادر کرد، آقای بایدن تضاد شدیدی را بین روسیه و غرب ایجاد کرد و رقابت فزاینده با چین را در حالی که چشم انداز اقتدارگرایانه خود را دنبال می کند توصیف کرد.

آقای بایدن در حالی که سخنرانی خود را در مجمع عمومی باز کرد و آقای پوتین را به نقض منشور سازمان ملل متهم کرد، گفت: «اجازه دهید به صراحت صحبت کنیم. یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همسایه خود حمله کرد.

آقای بایدن افزود، جنگ برای «از بین بردن حق اوکراین برای وجود یک کشور» است.

آقای بایدن ادامه داد: «اگر کشورها بتوانند جاه طلبی های امپراتوری خود را بدون عواقب دنبال کنند، نظم پس از جنگ جهانی دوم از بین می رود. ما در برابر تجاوز روسیه در همبستگی خواهیم ایستاد.

دامنه و ماهیت کوبنده حملات آقای بایدن به آقای پوتین شگفت‌آور بود. از سال 2002، زمانی که رئیس جمهور جورج دبلیو بوش، دولت صدام حسین را «خطری بزرگ و جمع‌آور» خواند، به نظر می‌رسید که آنها مستقیم‌ترین و پایدارترین تمرکز روی یک دشمن واحد از سوی یک رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل باشند.

آقای بایدن خطاب به رهبران گفت: «ما به دنبال جنگ سرد نیستیم» یا از کشورهای دیگر بخواهیم بین ایالات متحده و «هر شریک دیگری» یکی را انتخاب کنند.

با این حال، دنیایی که او توصیف کرد، بازتابی از دوران جنگ سرد داشت. آقای بایدن ایالات متحده و متحدانش را حامیان نظم جهانی شکننده ای می داند که از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون دوام آورده است، در حالی که به دنبال تثبیت مجدد رهبری آمریکا در مورد مسائل وجودی مانند گرم شدن دما و تزلزل منابع غذایی است. و او روسیه را تهدید اصلی صلح جهانی معرفی کرد و هشدارهای رهبر روسیه را ساعاتی قبل به عنوان “تهدیدات هسته ای غیرمسئولانه” توصیف کرد و به او هشدار داد که این اقدامات را دنبال نکند.

آقای بایدن گفت: “یک جنگ هسته ای را نمی توان پیروز کرد و هرگز نباید در آن جنگید.”

این عبارت که توسط رونالد ریگان و میخائیل اس. گورباچف ​​در سال 1985 استفاده شد، توسط همه قدرت‌های هسته‌ای بزرگ در بیانیه‌ای مشترک در 3 ژانویه، تنها هفت هفته قبل از تهاجم آقای پوتین، شاید بزرگترین نگرانی‌ها در مورد استفاده از سلاح هسته‌ای تکرار شد. سلاح های هسته ای از زمان بحران موشکی کوبا، 60 سال پیش.

سخنرانی آقای بایدن در دومین روز از گردهمایی سالانه رهبران جهان سازمان ملل، در لحظه ای با خطر و آشوب فوق العاده همراه با کمبود مواد غذایی، سیل، خشکسالی، گرمای بی سابقه، بیماری همه گیر و تورم همراه بود. در بسیاری از این عرصه‌ها، سازمان ملل متحد یا ناتوان یا فلج به نظر می‌رسد، تا حدی به این دلیل که روسیه، به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت، قادر است قطعنامه‌هایی را که اقدامات خود را محکوم می‌کند، وتو کند. آقای بایدن از این لحظه استفاده کرد و خواستار اصلاحات در سازمان ملل شد، اگرچه به نظر می رسد تعداد کمی قریب الوقوع باشند.

با شعله‌ور شدن جنگ در اوکراین، درگیری‌ها بر گردهمایی سالانه رهبران جهان غالب شد، اگرچه آقای پوتین و شی جین پینگ از چین هر دو از این مراسم صرف‌نظر کردند. رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، در یک ویدئوی ضبط شده از اوکراین و به زبان انگلیسی در مجمع عمومی سخنرانی کرد.

آقای زلنسکی با تشریح مرگ و ویرانی که «روسیه با جنگ غیرقانونی خود برانگیخت، گفت: «جنایتی علیه اوکراین مرتکب شده است و ما خواستار مجازات عادلانه هستیم».

آقای زلنسکی گفت که جهان باید به “اتحاد در اطراف کسی که علیه تهاجم مسلحانه می‌جنگد” ادامه دهد.

در اوایل ماه جاری، زمانی که نیروهای اوکراینی مناطقی را در شمال شرق اوکراین و ذره ذره در جنوب تصرف کردند، برخی از رهبران جهان فکر کردند که پوتین ممکن است عقب نشینی کند و اعلام کردند که او به اهداف خود دست یافته است.

در عوض، ساعاتی قبل از آمدن رهبران به تریبون مجمع عمومی، او دو برابر شد و خواستار بسیج 300000 نیروی ذخیره روسی شد و به صراحت اعلام کرد که قصد ندارد از تلاش خود برای حذف اوکراین به عنوان یک کشور مستقل دست بکشد.

اخبار سخنرانی جنگجویانه آقای پوتین با تلفن های همراه رهبران و دیپلمات ها در حالی که راه خود را در خیابان های مسدود شده ایست ساید منهتن طی می کردند، می رسید. بسیاری از صراحت تهدیدات هسته ای او که به گفته او “بلوف نبود” شگفت زده شدند. دیگران آن را ریشه در ناامیدی توصیف کردند، زیرا پوتین تلاش می کند پس از عقب نشینی های تحقیرآمیز خود را نجات دهد.

اولاف شولتز صدراعظم آلمان روز چهارشنبه در مصاحبه ای گفت که اظهارات آقای پوتین نشان می دهد که او در حمله به اوکراین چقدر اشتباه محاسباتی کرده است.

آقای شولز گفت: “او گمراه است، او وضعیت را دست کم گرفت و ناامید است.”

متحدان تا حد زیادی به هم چسبیده بودند.

نایب رئیس کمیسیون اروپا، جوزپ بورل، متعهد شد که تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو اعمال کند، اگرچه فهرست گزینه‌های موجود در حال کاهش است، به جز اخراج کامل یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان در سال گذشته از معاملات جهانی. آقای بورل گفت که نشست فوق العاده وزرای خارجه اروپا را در نیویورک تشکیل خواهد داد تا در مورد این تحولات گفتگو کنند.

آقای بورل گفت: «پوتین می‌گوید که آماده است از همه سلاح‌هایی که در اختیار دارد استفاده کند و وقتی کسی «همه» را می‌گوید، منظورش صریحاً سلاح‌های هسته‌ای است. این چیزی است که جامعه بین المللی نمی تواند آن را بپذیرد. سازمان ملل این هفته باید واکنش نشان دهد.»

آقای بایدن همچنین از دولت های ایران و چین به دلیل سوابق حقوق بشری آنها انتقاد کرد.

او گفت که ایالات متحده در کنار “شهروندان شجاع و زنان شجاع ایران که هم اکنون برای تامین حقوق اولیه خود تظاهرات می کنند” ایستاده است – اشاره ای به اعتراضاتی که در ایران به دلیل مرگ مهسا امینی در بازداشت به راه افتاده است. زن 22 ساله ای که هفته گذشته به اتهام نقض قوانین پوشش توسط پلیس اخلاق کشور دستگیر شد.

و با به بن بست رسیدن مذاکرات در مورد بازگرداندن توافق هسته ای 2015 ایران، که دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا آن را رها کرد، آقای بایدن تلویحا تهدید کرد که در صورت لزوم برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای ایران از زور استفاده خواهد کرد، اما گفت که می خواهد از درگیری جلوگیری کند.

آقای بایدن گفت: «ما اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد» و افزود: «من همچنان معتقدم دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این نتیجه است.»

اوایل روز چهارشنبه، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، اولین حضور خود را در مجمع عمومی برگزار کرد و تاکید کرد که کشورش الگوی عدالت و حقوق بشر است.

سخنان آقای رئیسی، در یک سخنرانی طولانی که خطبه های مذهبی و سخنان سیاسی را در هم آمیخت، هیچ اشاره ای به اعتراضات گسترده ضد دولتی که باعث سرکوب مقامات شده بود و همچنین مرگ زن جوان که جرقه آن را زده بود، نکرد.

چندین سران کشورها تلفات فزاینده تغییرات آب و هوایی بر مردم فقیر در سراسر جهان از جمله طوفان در ماداگاسکار، خشکسالی در شاخ آفریقا و سیل در پاکستان را بازگو کردند.

آقای بایدن از 370 میلیارد دلار هزینه جدید و مشوق‌های مالیاتی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای صحبت کرد که ماه گذشته به عنوان مدرکی از رهبری آمریکا در مبارزه با تغییرات اقلیمی امضا کرد. و او اعلام کرد که 2.9 میلیارد دلار هزینه جدید توسط ایالات متحده برای مقابله با ناامنی غذایی جهانی، که هم به دلیل جنگ در اوکراین و هم با تغییرات آب و هوایی تشدید شده است.

اما رهبران آفریقا و جاهای دیگر از سخنرانی‌های خود برای تشویق کشورهای ثروتمند به انجام کارهای بیشتر و سریع‌تر برای جلوگیری از افزایش دمای جهانی استفاده کردند.

آندری راجولینا، رئیس جمهور ماداگاسکار، در مجمع گفت: «جوانان آفریقا، کل قاره، منتظر کشورهای آلوده کننده هستند تا به وعده های داده شده عمل کنند.

آقای بایدن در آغاز جلسه بعد از ظهر چهارشنبه با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، این بدهی را پذیرفت و به آقای گوترش گفت که «کشورهای بزرگ آلوده کننده جهان مانند کشور ما در قبال کشورهایی که از عواقب آن رنج می برند تعهد دارند. گرمایش جهانی.”

آقای بایدن روز چهارشنبه با نخست وزیر جدید بریتانیا، لیز تراس، دیدار کرد و در مورد جنگ و اختلاف تجاری ناشی از تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا که آقای بایدن هشدار داده است که می تواند توافق طولانی مدت صلح در ایرلند شمالی را به خطر بیندازد، گفتگو کرد. رئیس جمهور همچنین با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد و سخنانی را به صندوق جهانی در مورد مبارزه جهانی با اچ آی وی/ایدز، سل و مالاریا ارائه کرد.

سخنرانی آقای زلنسکی بلافاصله پس از پایان کار آقای بایدن در صندوق جهانی پخش شد و تمرکز روز را به آقای پوتین و آسیب‌های وارده از حمله به اوکراین بازگرداند.

آقای زلنسکی از سازمان ملل خواست تا با ایجاد یک دادگاه ویژه، روسیه را مسئول بداند و گفت روسیه باید از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل محروم شود.

او گفت: “روسیه باید هزینه این جنگ را با دارایی های خود بپردازد.”

مایکل کراولی، آلن یوهاس و ادوارد وانگ گزارش کمک کرد

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما