jeejowbanner

باستان شناسان مجسمه و زیارتگاه ابوالهول مانندی را در مصر کشف کردند

نوشته شده توسط نادین ابراهیم، ​​سی ان ان

مجسمه جدیدی شبیه ابوالهول در مصر کشف شده است – اما تصور می شود این مجسمه رومی باشد.

مجسمه خندان و بقایای یک زیارتگاه در حین ماموریت حفاری در قنا، شهری در جنوب مصر در کرانه های شرقی رود نیل پیدا شد.

ممدوح الداماتی، وزیر سابق آثار باستانی و استاد مصرشناسی در دانشگاه عین شمس، روز دوشنبه در بیانیه ای از وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر گفت: این زیارتگاه در سنگ آهک تراشیده شده بود و از یک سکوی دو سطحی تشکیل شده بود. یک نردبان و حوض گلی برای ذخیره آب در داخل پیدا شد.

این حوض که اعتقاد بر این است که قدمت آن به دوران بیزانس برمی گردد، مجسمه ابوالهول خندان را که از سنگ آهک تراشیده شده بود، در خود جای داده بود.

الداماتی این مجسمه را دارای “ویژگی های صورت سلطنتی” توصیف کرد. “لبخند نرم” با دو فرورفتگی داشت. همچنین یک نمس بر روی سر خود می‌پوشید – روسری پارچه‌ای راه راه که به‌طور سنتی توسط فراعنه مصر باستان می‌پوشیدند، با انتهایی به شکل کبری یا “اورائوس”.

یک استلای رومی با نوشته‌های هیروگلیف و دموتیک مربوط به دوران روم در زیر ابوالهول یافت شد.

تیمی از دانشگاه عین شمس، ابوالهول کوچک را در شهر قنا در جنوب مصر کشف کردند.

تیمی از دانشگاه عین شمس، ابوالهول کوچک را در شهر قنا در جنوب مصر کشف کردند. اعتبار: وزارت گردشگری و آثار باستانی/فیسبوک

این پروفسور گفت که این مجسمه ممکن است نمایانگر امپراتور روم کلادیوس، چهارمین امپراتور روم باشد که از سال 41 تا 54 حکومت کرد، اما خاطرنشان کرد که برای تأیید مالک و تاریخ سازه به مطالعات بیشتری نیاز است.

این کشف در ضلع شرقی معبد دندرا در قنا انجام شد، جایی که کاوش‌ها هنوز ادامه دارد.

ابوالهول ها موجوداتی تکرارشونده در اساطیر فرهنگ های مصر باستان، ایرانی و یونانی هستند. شبیه آنها اغلب در نزدیکی مقبره ها یا بناهای مذهبی یافت می شود.

یافتن مجسمه های ابوالهول جدید در مصر غیر معمول نیست. اما معروف ترین ابوالهول این کشور، ابوالهول بزرگ جیزه، به حدود 2500 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد و نشان دهنده فرعون خفرع مصر باستان است.

الداماتی، که رئیس دانشگاه نیز هست، در بیانیه ای جداگانه در وب سایت دانشگاه گفت که این اولین ماموریت مصری به سایت دندرا است. الداماتی گفت که کار در آنجا برای بسیاری از فصول آینده ادامه خواهد داشت، زیرا حفاری ها در این مکان وعده می دهد که “به تاریخ تمدن مصر در عصر یونان و روم بسیار اضافه کند.”

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما