ایجاد صلح، جلوگیری از خشونت، و حمایت از تاب آوری جامعه در هائیتی

صندوق صلح سازمان ملل متحد، (PBF)، که بر نقش زنان و جوانان در تلاش‌های صلح‌سازی از طریق مشارکت معنادار آنها تأکید می‌کند، در پاسخ به نیازهای شناسایی‌شده توسط دولت، کار خود را در هائیتی در سال 2019 آغاز کرد.

پیش از روز جهانی صلح که هر ساله در 21 سپتامبر برگزار می شود، در اینجا پنج نکته وجود دارد که باید در مورد PBF بدانید.

برقراری صلح

در سطح جهانی، صندوق ایجاد صلح در سال 2006 در کشورها یا موقعیت‌هایی که در معرض خطر یا تحت تأثیر درگیری‌های خشونت‌آمیز قرار دارند، کار خود را آغاز کرد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، آن را «وسیله‌ای حیاتی برای حمایت از انعطاف‌پذیری و پیشگیری» توصیف کرد.

بین سال‌های 2006 و 2021، PBF 1.67 میلیارد دلار به 65 کشور برای حفظ تلاش‌های صلح اختصاص داد. هائیتی برای 9 پروژه حدود 20 میلیون دلار دریافت کرده است. این مداخلات به طور گسترده بر اجرای و تداوم توافقنامه های صلح، گفتگو و همزیستی مسالمت آمیز و ایجاد مجدد خدمات اساسی که می تواند به ایجاد جوامع صلح آمیز کمک کند، متمرکز است.

خشونت گروهی در پورتو پرنس، هائیتی، بزرگسالان و کودکان را به طور یکسان ترسانده است.

UNDP هائیتی/بورخا لوپتگی گونزالس

خشونت گروهی در پورتو پرنس، هائیتی، بزرگسالان و کودکان را به طور یکسان ترسانده است.

خشونت، بی ثباتی و ناامنی

بی ثباتی و ناامنی، ناشی از نابرابری های فاحش، از مشکلات دیرینه هائیتی بوده است و از دلایل اصلی درخواست دولت برای حمایت از PBF است.

ترور رئیس جمهور هائیتی در ژوئیه 2021 و زلزله ویرانگر در جنوب این کشور یک ماه بعد، ناامنی ناشی از حضور و نفوذ فزاینده باندها را تشدید کرد.

این ناامنی طی سال گذشته در پورتو پرنس پایتخت تشدید شده است، زیرا خشونت باندهای گروهی که با گسترش سلاح‌ها و مهمات غیرقانونی تشدید شده است. تعداد موارد آدم ربایی برای باج نیز افزایش یافته است.

در کمون سیته سولیل، یکی از فقیرترین محله‌های پایتخت، 99 نفر کشته و 133 نفر مجروح شدند در جریان یک هفته خشونت‌آمیز درگیری‌های ماه ژوئیه بین گروه‌هایی که برای کنترل قلمرو رقابت می‌کردند. صدها خانه ویران شد و هزاران نفر به مناطق امن تر گریختند که بسیاری از آنها توسط سازمان ملل متحد حمایت شدند.

ادوین* یکی از رهبران جوانان ساکن سیت سولیل و که بخشی از گروهی از جوانان تحت حمایت PBF است، گفت که شاهد درگیری های شدید در خیابان ها بوده است و افزود: «به رختخواب می روم و با صدای شلیک از خواب بیدار می شوم. بسیار پر استرس.” این گروه جوانان را از محله هایی که باندهای رقیب در آن فعال هستند گرد هم می آورد. او گفت: «ما می‌خواهیم صدایمان در خارج از شهر سولیل شنیده شود، زیرا اگر کسی صدای ما را نشنود، چیزی تغییر نخواهد کرد.»

سازمان ملل از بازگشایی مدارسی مانند Lycée National de La Saline حمایت می کند.

هائیتی سازمان ملل/جاناتان بولت-گرولکس

سازمان ملل از بازگشایی مدارسی مانند Lycée National de La Saline حمایت می کند.

نبود آرامش

خشونت باندها تنها یکی از مظاهر بسیار ملموس ناامنی و فقدان صلح است، اما زندگی مردم هائیتی به روش های بی شمار دیگری تحت تأثیر قرار گرفته است. در شهر سیت سولیل، تقریباً 95000 دانش آموز در بیش از 300 مدرسه، آموزش آنها به دلیل خشونت مختل شده است.

بیش از 2500 نفر از کمون گریختند و مجبور شدند از سازمان ملل حمایت کنند. مسدود شدن جاده‌ها به سمت جنوب، جریان آزاد مردم و خدمات را در هر دو جهت متوقف کرده است و کشاورزان را برای عرضه محصولات خود به بازار پورتو پرنس و تحویل کمک‌ها و مواد بازسازی به زلزله‌زده با مشکل مواجه کرده است. شبه جزیره جنوبی را تحت تاثیر قرار داد.

اولریکا ریچاردسون، مقیم و هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در هائیتی، گفت: «کاهش خشونت و درگیری، دسترسی به عدالت و برقراری صلح و ثبات پایدار، اولویت های صندوق ایجاد صلح سازمان ملل است. “. از طریق رهبری طیف وسیعی از بازیگران محلی و ملی است که ما همراهی با هائیتی را در ساختن یک جامعه صلح آمیز و مرفه برای همه مردم هائیتی پیش بینی می کنیم.

بدون ثبات، امنیت و عدالت، پیشرفت اقتصادی تقریبا غیرممکن است. این متأسفانه با تداوم کندی اقتصاد هائیتی که اثرات آن بیشتر توسط آسیب پذیرترین و به حاشیه رانده شده ترین افراد و جوامع احساس می شود، به طور فزاینده ای آشکار می شود.

صندوق ایجاد صلح از فعالیت هایی برای جلوگیری از خشونت های سیاسی و انتخاباتی به ویژه علیه زنان حمایت می کند

صندوق ایجاد صلح از فعالیت هایی برای جلوگیری از خشونت های سیاسی و انتخاباتی به ویژه علیه زنان حمایت می کند

پر کردن شکاف

PBF پس از بسته شدن ماموریت حافظ صلح سازمان ملل متحد، MINUSTAH، در سال 2017، نقش مهمی را در هائیتی ایفا کرده است. PBF یکی از معدود منابعی است که در اختیار سازمان ملل برای افزایش تلاش ها در مناطقی است که قبلاً توسط این مأموریت یا مناطق تحت پوشش قرار گرفته است. نیاز به توجه مجدد دارد.

این صندوق بر تعدادی از زمینه های کلیدی از جمله کاهش خشونت در جامعه با تاکید بر حمایت و ترویج مشارکت در سطح جامعه با تمرکز بر جوانان تمرکز کرده است. این سازمان همچنین انسجام اجتماعی و سلامت روان را به ویژه برای زنان و دختران ارتقا داده است و از فعالیت‌هایی برای جلوگیری از خشونت‌های سیاسی و انتخاباتی حمایت می‌کند و بار دیگر با تأکید ویژه بر حمایت و توانمندسازی زنان از آن‌ها حمایت می‌کند.

تقویت سیستم قضایی از جمله ارائه کمک های حقوقی به جمعیت های آسیب پذیر و در عین حال تقویت هماهنگی بین بازیگران قضایی و سیستم جزایی نیز از اولویت های PBF است.

زندانیان در زندان هائیتی

زندانیان در زندان هائیتی

حمایت از آسیب پذیرترین هائیتی

در نهایت، PBF یک مکانیسم تامین مالی مردم محور است که به موفقیت های قابل توجهی منجر شده است.

رنل* به عنوان یک نوجوان 15 ساله به مدت سه سال بدون محاکمه در زندانی در لس کایس پس از متهم شدن ناروا توسط یک مغازه دار به سرقت دو اردک در بازداشت بود. پرونده او توجه سازمان ملل را به خود جلب کرد و به یک دفتر کمک حقوقی ارجاع شد که توسط برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP)، ​​مأموریت سیاسی سازمان ملل در هائیتی، BINUH و وزارت دادگستری و امنیت عمومی هائیتی تأسیس شد و توسط PBF تأمین مالی شد.

رنل به همراه 67 نفر دیگر از بازداشت آزاد شدند. او گفت: «بچه ها باید در مدرسه باشند، نه در زندان.

سیلوی در یک گروه تحت حمایت PBF در محله Martissant تحت تاثیر باندها شرکت می کند که به دنبال جلوگیری و حل اختلافات در سطح جامعه است. وی با تمرکز بر توانمندسازی زنان و مقابله با خشونت جنسی گفت: «ممکن است فردا وضعیت حل نشود، اما امیدواریم در بلندمدت شاهد تغییراتی باشیم.»

روز جهانی صلح در سراسر جهان در 21 سپتامبر برگزار می شود. موضوع 2022 “پایان دادن به نژادپرستی. ایجاد صلح” است.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما