اقتصاد انگلستان با نزدیک شدن به خطر رکود کوچک می شود

مسیر پایین ممکن است کم عمق یا شیب دار باشد، اما در هر صورت، اتحادیه اروپا و بریتانیا ممکن است شروع به فرو رفتن به سمت رکود کنند.

اداره ملی آمار انگلیس روز جمعه گزارش داد که اقتصاد بریتانیا در ماه های جولای، آگوست و سپتامبر در مقایسه با سه ماه قبل 0.2 درصد کاهش یافته است. این کاهشی بود که انتظار می‌رود تا پایان سال ادامه یابد و به این قاره سرایت کند.

پائولو جنتیلونی، گفت، بسیاری از کشورها احتمالاً در سه ماه آخر سال 2022 وارد رکود خواهند شد.ه کمیسر اقتصاد اتحادیه اروپا روز جمعه گفت. وی گفت: اقتصاد اتحادیه اروپا در نقطه عطفی قرار دارد. “داده های نظرسنجی اخیر حاکی از انقباض برای زمستان است.”

اما در حالی که بانک‌های مرکزی بریتانیا نسبت به یک رکود طولانی مدت تا دو سال هشدار داده‌اند، اتحادیه اروپا پیش‌بینی کرد که بلوک ۲۷ عضوی با بحرانی «کوتاه‌مدت و نه بیش از حد عمیق» مواجه خواهد شد.

در واقع، آقای جنتیلونی گفت که انتظار دارد اتحادیه سال 2022 را با رشد 3.3 درصدی بهتر از حد انتظار به پایان برساند، هرچند که احتمالاً این رقم در سال آینده به میزان قابل توجهی ضعیف شده و به 0.3 درصد می رسد.

دیدگاه‌های متفاوت نشان می‌دهد که چگونه عواقب اقتصادی ناشی از همه‌گیری و تهاجم روسیه به اوکراین، تأثیری نابرابر بر گروه کشورهای منطقه دارد.

بریتانیا و اتحادیه اروپا از آفت های دوگانه افزایش تورم و کندی یا کاهش رشد رنج می برند. جنگ و تحریم های تلافی جویانه علیه روسیه، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی و غلات در جهان، باعث افزایش قیمت جهانی سوخت، مواد غذایی و کود شده است. اختلالات زنجیره تامین که ریشه در همه‌گیری و ادامه قرنطینه‌های کووید-19 در چین دارد – اخیراً در مرکز تولید گوانگژو – به انبوه مشکلات اقتصادی افزوده است، همچنین بلایای مرتبط با آب و هوا.

در آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، نرخ تورم سالانه، بر اساس یک معیار، در ماه اکتبر به 10.4 درصد رسید. در بریتانیا، تورم در ماه سپتامبر به 10.1 درصد رسید که بالاترین سطح در 40 سال گذشته است و انتظار می‌رود قبل از رسیدن به اوج، حتی بیشتر هم شود. برنامه‌های گفتگوی رادیویی فراخوان در بی‌بی‌سی تحت سلطه افرادی است که نگران این هستند که بتوانند خانه‌های خود را گرم و روشن کنند.

جرمی هانت، صدراعظم خزانه داری، “راه سختی در پیش است.” اعلام کرد روز جمعه، “یک تصمیم بسیار دشوار برای بازگرداندن اعتماد و ثبات اقتصادی نیاز دارد.”

برآوردهای اولیه اداره آمار ملی نشان داد که کندی رشد در بریتانیا گسترده بود – از جمله بخش‌های تولید و خدمات – و به این معنی بود که تولید ناخالص داخلی یا کل تولید این کشور کمتر از سطح قبل از همه‌گیری باقی مانده است. این کاهش به ویژه در ماه سپتامبر شدید بود و 0.6 درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشت، اگرچه این رقم تحت تأثیر مرگ ملکه الیزابت دوم بود که باعث تعطیلی گسترده و برنامه ریزی نشده مشاغل شد.

انقباض سه ماهه کمتر از حد انتظار بود – اقتصاددانان مورد نظر بلومبرگ انتظار کاهش 0.5 درصدی را داشتند – و پس از اعلام این خبر، بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت بریتانیا برای مدت کوتاهی کاهش یافت و تا حدودی به 3.33 درصد افزایش یافت.

رکود به طور سنتی به عنوان چندین ماه کاهش قابل توجه در فعالیت های اقتصادی تعریف می شود.

بانک مرکزی انگلیس بر عزم خود برای توقف روند صعودی تورم از طریق افزایش نرخ بهره حتی در صورت خطر وارد کردن اقتصاد به رکود تاکید کرده است، اگرچه نشان داده است که بعید است نرخ ها را به همان اندازه ای که معامله گران انتظار داشتند افزایش دهد. هفته گذشته، این بانک دوباره نرخ اصلی خود را افزایش داد و پیش بینی کرد که اقتصاد بریتانیا در نیمه دوم سال جاری منقبض خواهد شد و تا اواسط سال 2024 به کاهش ادامه خواهد داد.

نرخ‌های بهره بالاتر، که وام‌گیری برای وام‌های مسکن و سرمایه‌گذاری را گران‌تر می‌کند، مخارج شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان را محدود می‌کند و می‌تواند بیکاری را افزایش دهد.

با این حال، اقتصاد بریتانیا نیز از مجموعه‌ای از زخم‌های خود توسط حزب محافظه‌کار حاکم رنج می‌برد. طرح اقتصادی مورد انتقاد گسترده‌ای که لیز تراس، نخست‌وزیر وقت، در سپتامبر پیشنهاد کرد و شامل کاهش شدید مالیات‌های بدون بودجه و افزایش هزینه‌های کلان برای کمک به خانوارها برای استطاعت افزایش صورت‌حساب‌های انرژی بود، بازارهای مالی را به آشفتگی کشاند.

بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی که به وجود آمد منجر به تغییر سیاست خیره‌کننده و استعفای خانم تروس شد. ریشی سوناک، نخست وزیر جدید و آقای هانت قرار است هفته آینده برنامه بازی اقتصادی خود را اعلام کنند و انتظار می رود این برنامه شامل افزایش مالیات، کاهش هزینه ها و کاهش بدهی باشد.

Pantheon Macroeconomics پیش‌بینی کرد که این بسته «چشم‌انداز بد اقتصادی بریتانیا را تقویت خواهد کرد».

همچنین بین اقتصاددانان و تحلیلگران توافق گسترده ای وجود دارد که تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا در سال 2016 ضربه بزرگ و طولانی مدتی به اقتصاد این کشور بود.

انتظار می رود کشورهای بسیار کمی در اتحادیه اروپا در سال آینده در محدوده رشد منفی قرار گیرند، اما چشم انداز آلمان که از دست دادن گاز خط لوله روسیه به شدت آسیب دیده است، بد است. اتحادیه اروپا تخمین می زند که اقتصاد این کشور در سال 2023 0.6 درصد کوچک شود.

انتظار می رود در سراسر اروپا تورم در سطوح بالاتر از پیش بینی های قبلی باقی بماند. یک بازار کار قوی همان چیزی است که آقای جنتیلونی آن را “نقطه روشن” نامید.

تصویر در بریتانیا تیره‌تر است، جایی که بیماری‌های طولانی‌مدت تقریباً 2.5 میلیون نفر را از نیروی کار دور نگه می‌دارد و شغل را پایین‌تر از آنچه قبل از همه‌گیری بود، می‌گذارد.

اداره آمار گزارش داد که در سراسر لندن، چراغ های کریسمس در حال روشن شدن هستند، اما در سراسر کشور، مصرف کنندگان کمتری در هفته گذشته نسبت به هفته قبل از مراکز خرید و خیابان های اصلی بازدید کردند. اعتماد مصرف‌کننده به پایین‌ترین حد خود رسیده است، در حالی که کسب‌وکارها کاهش سفارش‌ها را گزارش می‌کنند. تعداد افرادی که به دنبال خرید خانه بودند در ماه گذشته با افزایش نرخ وام مسکن کاهش یافت.

پانتئون در خبرنامه روزانه خود با اشاره به گروهی از برخی از بزرگترین اقتصادهای پیشرفته جهان نوشت: “اقتصاد بریتانیا دوباره به پشت گروه G7 سقوط کرده است.”

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما