jeejowbanner

اعلامیه جهانی حقوق بشر ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

همچنین نصیر اندیشه، نماینده معرفی شده از سوی دولت پیشین افغانستان برای شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز گفت افغانستان به عنوان یک کشور همچنان پایبند تعهدات بین‌المللی و حقوق بشری خود است و طالبان «نباید و نمی‌توانند افغانستان را از نظام بین‌المللی جدا کنند». زینب همام، فعال در بریتانیا با تائید محتوای گزارش وضعیت حقوق بشری وزارت خارجه آمریکا در مورد زنان افغان می‌گوید «آمریکا و متحدانش با اسناد و شواهد معتبر از وضعیت و ادامه تظاهرات و اعتراضات زنان آگاه اند. دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سالانه‌ درباره وضعیت حقوق بشر در جهان، از حکومت ایران به دلیل تداوم «سرکوب ظالمانه مخالفت مسالمت‌آمیز» وتشدید «اقدامات تنبیهی» علیه زنان مخالف حجاب اجباری در پی اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ انتقاد کرد.

با این حال، فعالان ایرانی- کانادایی بارها رهبران این کشور را در پیگیری نکردن وعده‌های خود در این زمینه مورد انتقاد قرار داده و بر خواسته خود برای تروریستی نامیدن سپاه تاکید کرده‌اند. در این گزارش به دستور ۱۴ دسامبر وزارت تحصیلات عالی طالبان اشاره شده که به همه دانشگاه‌ها صادر شده و در آن آمده که کتاب‌هایی که «خلاف فقه حنفی تلقی می‌شوند»را از کتابخانه‌ها حذف کنند. در گزارش امسال توجه ویژه‌ای به تاثیرات منفی نابرابری اقتصادی، تغییرات اقلیمی، مهاجرت، ناامنی غذا، و دیگر بحران‌های جهانی بر جوامع و گروه‌های حاشیه‌ای شده است. • ۲۱۷ مورد مجازات ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز توسط مقامات حاکم که از ۱۵ آگست به این سو اتفاق افتاده است. • ۱۸ قتل فراقانونی، ۵۴ مورد شکنجه و بدرفتاری و ۱۱۳ مورد دستگیری و بازداشت خودسرانه و ۲۳ مورد بازداشت غیرقانونی افراد متهم به وابستگی به “جبهه خود خوانده مقاومت ملی”.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حسین شنبه زاده در تاریخ بیست و دوم شهریورماه سال ۹۹ در شعبه بیست و هشتم دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. وی از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل سه سال و شش ماه حبس، به اتهام “توهین به رهبر جمهوری اسلامی” به هجده ماه حبس و همچنین از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ده ماه حبس محکوم شد. این حکم نهایتا توسط شعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر و مستشاری عباس علی حوزان عینا تایید شد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که این گزارش را در همکاری با نهاد‌ها و سازمان‌های بین‌المللی تهیه کرده‌اند. معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان درباره پیگیری وضعیت محمد رضا نوری، تبعه ایرانی زندانی در عراق، توضیحاتی ارائه کرد.

اکثر تلفات افراد ملکی به حملات هد فمند گروه مسلح “دولت خود خوانده اسلامی در عراق وشام – ولایت خراسان” علیه اقلیت های قومی و مذهبی در مکان هایی که آنها به مکتب می روند، عبادت می کنند و به زندگی روزمره خود می پردازند، نسبت داده شده است. نمایندگان کشورهای دیگر عضو این سازمان از جمله هند، چین، عربستان، عراق، اوکراین، شیلی، فرانسه، کویت، ایرلند صحبت کردند. قبل از بارگیری این محتوا از شما اجازه می گیریم، زیرا ممکن است این سایت ها از کوکی ها و یا سایر انواع فن آوری استفاده کنند. می توانید سیاست Facebook را درباره کوکی ها و سیاست مربوط به حفظ حریم خصوصی را پیش از موافقت بخوانید.

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ – صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، خواننده رپ مخالف حکومت، مصداقی روشن از غیرقانونی بودن و بی عدالتی شدید سیستم قضایی جمهوری اسلامی است که تحت دستور نیروهای امنیتی حکومت به عنوان ابزاری برای سرکوب مخالفان و تداوم سرکوب سیاسی …… دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ – در بحبوحه سرکوب پیوسته و گسترده مخالفان و منتقدان حاکمیت، مرگ ابراهیم رئیسی نباید به بهانه‌ای برای مقام‌های جمهوری اسلامی بدل شود تا اعمال فشارهای امنیتی و قضایی را خشن‌تر از قبل بر جامعه مدنی تحمیل کنند.هادی قائمی، …… در بخش دیگری از این گزارش، به افزایش «قابل توجه» شمار اعدام‌ها در ایران در سال ۲۰۲۳ میلادی اشاره و افزوده شده که مقامات قضائی جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات ۱۴۰۱ استفاده از «اتهامات مبهم امنیت ملی» منجر به صدور حکم اعدام علیه معترضان را به شدت افزایش داده‌اند.

موانع ساختاری سد راه تشکیل احزاب مستقل و همچنین محدودیت مشارکت زنان و اقلیت‌های مذهبی در انتخابات به تنها رای دادن از دیگر موارد ذکر شده در این بخش گزارش است.

‌این اولین بار بود که کشورها در مورد آزادی‌ها و حقوقی که شایسته صیانت در سطح جهانی هستند هم‌صدا شدند و تاکید کردند که همه انسان‌ها در سراسر جهان باید از آزادی، برابری و زندگی توام با کرامت انسانی بهره‌مند شوند. در ۱۷ اگست ۲۰۲۱، مقام های حاکم عفو عمومی را به مقامات سابق دولتی و اعضای امنیت ملی و نیروهای دفاعی افغانستان اعلام کردند. با این حال، به نظر نمیرسد که این عفو به طور مداوم عملی شده باشد، زیرا یوناما حداقل ۱۶۰ قتل فراقانونی مقامات دولتی و امنیتی سابق را توسط اعضای مسولین حاکم بین ۱۵ اگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۰۲۲ ثبت کرده است. او سپس محدودیت‌های اعمال شده بر زنان از سوی حکومت طالبان از جمله حجاب اجباری، محرومیت حق تحصیل و کار در نهادهای غیردولتی را برشمرد.

وضعیت حقوق بشر در جهان

نماینده شوروی علت رای ممتنع کشور خود را، عدم صراحت کافی مخالفت با فاشیسم در اعلامیه جهانی حقوق بشر ذکر کرد. از ۱۵ اگست، زنان و دختران به تدریج از حقوق خود برای مشارکت کامل در آموزش، محل کار و دیگر جنبه های زندگی عمومی و روزمره محروم و در بسیاری موارد به طور کامل سلب گردیده اند. تصميم به عدم بازگشت دختران به مکاتب ثانوی به این معنی است که یک نسل از دختران آموزش ابتدایی ۱۲ سال خود را تکمیل نخواهند کرد. در عین حال، دسترسی قربانیان خشونت مبتنی بر جنسیت به عدالت با انحلال مسیرهای گزارش دهی اختصاصی، میکانیزم های عدالت وسرپناها، محدود شده است. خانم همام به بی‌بی‌سی گفت که «زمان آن فرا رسیده که جامعه جهانی طالبان را تحت فشار قرار داده و جنایات آنها را مورد بازرسی قرار دهند».

ریتا فرنچ، سفیر بریتانیا در امور حقوق بشر و معاون نماینده دائم این کشور در سازمان ملل در ژنو در سخنرانی گفت «طالبان باید به نیازهای مردم افغانستان پاسخ دهند. به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسین شنبه زاده کماکان در بازداشت بسر میبرد. این نهاد اسرائیل را به “بمباران کورکورانه و قحطی تحمیلی” در غزه و “مجازات دسته‌جمعی” مردم غزه متهم کرده و همچنین ادعا کرده متحدان اسرائیل که در طراحی و معرفی استاندارهای بالای حقوق بشری و قواعد بین‌المللی  دست داشتند، با حمایت از اسرائیل از این استاندارها “تخطی” کرده‌اند.

این امر همچنان باعث گردیده که در بعضی موارد بازداشت شدگان به دلیل عملکرد سیستم قضایی وقت بیشتر را در توقیف قبل از محاکمه سپری نمایند. چون به گفته آقای اندیشمند «طالبان تصور دارند که این گزارش‌ها بیشتر جنبه حرافی دارند و تاثیرگذار نیستند». حزب محافظه‌کار، حزب اصلی مخالف، نیز اعلام کرده است که در صورت رسیدن به قدرت، سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار خواهد داد.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما