jeejowbanner

استخراج روغن از دانه های روغنی به روش سنتی و نوین

استخراج روغن از دانه های روغنی یکی از مشاغل پردرآمد در زمینه عطاری می شود. فروشگاه‌های عطاری برای جلب رضایت مشتری و تکمیل محصولات خود، اقدام به خرید روغن مناسب از دانه‌های روغنی تازه و پرمصرف کرده‌اند. اگر شما نیز به دنبال راه‌اندازی تولید روغن‌های طبیعی و پرخاصیت از دانه‌های روغنی مانند، آفتاب‌گردان، کنجد و زیتون هستید، باید با انواع روش‌های استخراج روغن آشنا شوید. ما در این مقاله به معرفی روش سنتی تا روغن جدید می‌پردازیم. برای آشنایی با این روش ها، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

روش سنتی؛ یکی از روش های استخراج روغن از دانه های روغنی

در زمان‌های قدیم، مردم با روش‌های سنتی، اقدام به تولید روغن از دانه‌های روغنی می‌کردند. هنوز هم در بسیاری از روستاها کاربرد دارد. در روش سنتی، دانه‌های روغنی به صورت دستی آسیاب می‌شوند و در دستگاه‌های روغن‌کشی مکانیکی، فرآیند تولید خواهد شد. این دستگاه‌ها در روستاهای درحال توسعه به‌عنوان بهترین روش استخراج روغن می‌شود. برای راه‌اندازی عطاری اکثر صاحبان کسب‌وکار، با خرید یک دستگاه مصرف انرژی با فروش خود، در زمینه فروش روغن‌های گیاهی طبیعی نیز اقدام می‌کنند. البته، راندمان از روش سنتی بسیار کم است و مشکلات متعددی به همراه دارد. به همین دلیل، از این روش فقط در کمترین استفاده می‌شود.

روش پرس گرم روغن گیری از دانه های روغنی با حلال

دومین روش استخراج روغن از دانه های روغنی، روش پرس گرم است. در این روش از حلال ها و آنزیم ها برای تولید روغن استفاده می شود. در روغن‌های پاک‌شده از دانه‌های روغنی، به نوع ماده‌ای از آنزیم‌های خاص برای تجزیه و تحلیل دانه‌های روغن و درنتیجه آزادسازی روغن از بافت به کار می‌رود. تا قبل از اختراع دستگاه پرس سرد، برای تولید و فروش عمده انواع روغن های گیاهی از روش روغن کشی با حلال استفاده می شود. در این روش از یک حلال برای جداسازی روغن از بافت دانه‌ها در شرایط و بالا استفاده می‌شود. به دلیل دمای بالا که در پرس گرم‌نیز است، احتمال سوختگی روغن و کاهش ویتامین‌های موجود در دانه‌های روغنی بالا می‌رود.

پرس سرد؛ جدیدترین روش روغن از دانه های روغنی

در سال ۱۳۷۳، صنعت روغن از دانه های روغنی در جهان با تحولی عظیم روبه‌ٰرو شد. در این سال، دستگاه پرس سرد توسط شرکت ایران کلدپرسینگ، اختراع و به ثبت رسید. به کمک این دستگاه دیگر نیازی به سرمایه بالا برای تولید و پخش عمده روغن خوراکی از طریق روش پرس گرم نیست. شما می‌توانید با استفاده از فناوری پرس سرد، از هر دانه روغنی، روغن باکیفیت، بدون احتمال سوختگی و حفظ ویتامین‌ها استفاده کنید. این دستگاه ها مطابق با مصرف هر تولیدی و فروشگاه عطاری قابل تهیه است. فقط باید با ماشین فروش دستگاه ایران کلدپرسینگ تماس بگیرید تا مطابق با متراژ و سرمایه اولیه، بهترین دستگاه را به شما معرفی کنند.

انواع دانه های روغنی پرطرفدار در عطاری ها

در ایران بیش از 95 درصد از روغن مصرفی وارد می شود. به دلیل تولید کم و مصرفی بالا، زمینه و پتانسیل حوزه تولید روغن مصرفی گیاهی بسیار پردرآمد است. برای ورود به این کسب و کار، باید نسبت به دانه های روغنی پرمصرف و خواص آن ها آشنا باشید. در ادامه به معرفی چهار دانه روغنی پرطرفدار در ایران می‌پردازیم.

۱- دانه کنجد یکی از محبوب ترین دانه های روغنی می شود. این دانه به صورت خام، ارده و روغن کاربرد دارد. مصرف کنجد خون باعث کاهش کلسترول بد می شود. به همین دلیل برای افرادی که در معرض بیماری‌های قلبی هستند، پیشنهاد می‌شود.

۲- زیتون همچنین یکی دیگر از دانه‌های روغنی محبوب است که به‌صورت خام نیز می‌شود. روغن زیتون سرشار از ویتامین و اسیدهای چرب بدن است که مصرف آن را در برابر بیماری‌های قلبی ایمن می‌کند. روغن زیتون را می توان با روش پرس سرد، بدون افت کیفیت، تولید کرد.

۳- آفتابگردان یا تخمه آفتابگردان نیز جزو دانه‌های روغنی است که در ظرف‌های آجیل نیز می‌شود. روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین D و A است که بهترین جایگزین برای روغن حیوانی در غذاهای تهیه و پختنی می شود.

۴- کلزا گیاهی است که از دانه های آن برای تولید روغن استفاده می شود. خواص روغن کلزا در طب سنتی بسیار عالی است. این روغن برای بهبود پوست، تامین اسیدهای مورد نیاز بدن و منبع امگا ۳ به‌حساب می‌آید.

استخراج روغن از دانه های روغنی به روش سنتی و نوین

روغن مرغوب با دستگاه ایران کلدپرسینگ؛ اولین دستگاه پرس سرد در ایران

در این مقاله به معرفی انواع روش های استخراج روغن از دانه های روغنی پرداختیم. روش سنتی، پرس سرد و پرس گرم از انواع روش‌های تولید روغن از دانه‌های گیاهی می‌شوند. هر یک از روشهای پرس گرم و روش سنتی، محدودیت‌هایی دارد. برای مثال، تولید روغن عمده در روش سنتی و به صورت دستی، امکان پذیر نیست. در روش پرس گرم نیز، به دلیل استفاده از دستگاه‌های خاص و آنزیم یا حلال برای تولید روغن، مقدار زیادی نیاز دارد.

ویترین مارکت، فروشگاه آنلاین شرکت ایران کلدپرسینگ، امکان دریافت مشاوره و همکاری برای راه‌اندازی عطاری و کارگاه روغن کشی را در هر سود و مزیتی برای استفاده و علاقه‌مندی به این فعالیت‌ها، فراهم می‌کند. شما می‌توانید مستقیماً از شرکت ایران کلدپرسینگ، دستگاه‌ها و تجهیزات لازم برای روغن کشی را با ضمانت خریداری کنید. برای این کار، وارد سایت vitrinemarket.com شوید، یا با شماره 02122953584 تماس بگیرید تا بهترین مارکت شما را راهنمایی کنید.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما