jeejowbanner

اخبار مختصر 29 دسامبر

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

گوترش: اکنون «بیش از همیشه» به صلح نیاز است

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام سال نو خود گفت: پس از یک سال جنگ وحشیانه از افغانستان تا اوکراین، جهان در سال 2023 “بیش از هر زمان دیگری” به صلح نیاز دارد.

آنتونیو گوترش در یادآوری صریح که آماده می‌شویم «خاکسترهای سال قدیم را جارو کنیم و برای روزی روشن‌تر آماده کنیم»، اصرار داشت که در سال 2022، «میلیون‌ها… در سراسر جهان به معنای واقعی کلمه خاکستر را از بین بردند».

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد که بیش از 100 میلیون نفر از خشونت، آتش سوزی، خشکسالی، فقر و گرسنگی در 12 ماه گذشته گریخته اند و پس از گذشت یک سال، خواستار “صلح در خیابان ها” و “حفاظت کامل از همه حقوق بشر” شد. با اقدامات تلافی جویانه برخی از نیروهای سرکوبگر دولتی.

آقای گوترش توضیح داد که صلح چهره های زیادی دارد: صلح با یکدیگر، از طریق گفتگو برای پایان دادن به درگیری، و صلح با طبیعت و آب و هوای ما، برای ساختن جهانی پایدارتر.

مقامات ارشد سازمان ملل و جامعه مدنی از ممنوعیت زنان غیردولتی حاکمان افغانستان انتقاد می کنند

مقامات ارشد آژانس ملل متحد و روسای سازمان های جامعه مدنی روز پنجشنبه برای تشویق افغانستان به نیروهای خود پیوستند عملا مقامات در ممنوعیت کار زنان برای سازمان های غیردولتی که امداد رسانی می کنند تجدید نظر کنند.

آنها اصرار کردند: «ممنوع کردن زنان از کار بشردوستانه عواقب تهدید کننده زندگی فوری برای همه افغان ها دارد.

به گفته مدیران آژانس، برخی از برنامه های کمک رسانی به دلیل کمبود کارکنان زن، در زمانی که بیش از 28 میلیون نفر در افغانستان به “کمک برای زنده ماندن” زمستان وحشیانه، سقوط اقتصادی و خطر ابتلا به این بیماری نیاز دارند، به طور موقت متوقف شده است. قحطی

در بیانیه مشترکی که پس از اعلام روز سه‌شنبه توسط طالبان مبنی بر اینکه زنان افغان باید کار در سازمان‌های غیردولتی را متوقف کنند، مقامات ارشد سازمان ملل تاکید کردند که کارمندان زن «کلید همه جنبه‌های واکنش بشردوستانه در افغانستان» هستند.

آنها توضیح دادند که این به ویژه به این دلیل است که “آنها به جمعیت هایی دسترسی دارند که همکاران مردشان نمی توانند به آنها دسترسی پیدا کنند”، آنها همچنین تاکید کردند که زنان بشردوستانه افغان “جان ها را نجات می دهند”.

مدیران سازمان ملل و سازمان های غیردولتی به عنوان «معلمان، کارشناسان تغذیه، رهبران تیم، کارکنان بهداشت جامعه، واکسیناتورها، پرستاران، پزشکان و روسای سازمان ها» تاکید کردند که کار آنها باید ادامه یابد.

درگیری‌های خشونت‌آمیز در سودان جنوبی باعث گسترش عملیات بشردوستانه می‌شود

به سودان جنوبی، جایی که سازمان ملل متحد و شرکای کمک رسانی به هزاران نفری که به دلیل درگیری های خشونت آمیز در شرق کشور آواره شده اند، کمک می کنند.

به گفته آژانس هماهنگی کمک های سازمان ملل، OCHA، تخمین زده می شود که 30,000 نفر در منطقه اداری Pibor بزرگ ریشه کن شده اند و حدود 5,000 آواره داخلی پس از فرار از Gumuruk و Lekuangole به شهر Pibor رسیده اند.

این آژانس روز پنجشنبه گفت که “مردان جوان مسلح” از ایالت همسایه جونگلی “به جوامع” در منطقه اداری بزرگ پیبور “حمله کردند”. حمله به احشام و تخریب اموال نیز گزارش شده است.

این خشونت‌های اخیر به دنبال جابجایی دسته جمعی غیرنظامیان – که مجدداً توسط جنگ آغاز شد – در ماه نوامبر در شهرستان فاشودا سودان جنوبی، ایالت نیل بالا، در شمال ایالت جونگلی صورت می‌گیرد.

کمک‌های بشردوستانه و شرکای سازمان ملل به حمایت از جوامع نیازمند ادامه داده‌اند. اما آنها هشدار داده‌اند که تشدید خشونت‌ها در سودان جنوبی آنها را مجبور کرده است تا کمک‌های فوری نجات‌دهنده را به پروژه‌های بلندمدت ترجیح دهند.

تخمین زده می شود که 9.4 میلیون نفر از آسیب پذیرترین افراد سودان جنوبی در سال 2023 به کمک و حفاظت فوری برای نجات جان نیاز خواهند داشت که در مقایسه با سال 2022 نیم میلیون افزایش یافته است.

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما