اخبار مختصر 1 ژوئن

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

یونیسف می گوید اوکراین: حداقل دو کودک در هر روز در جنگ کشته می شوند

سازمان ملل در روز چهارشنبه، روز جهانی حمایت از کودکان، اعلام کرد که در اوکراین، نزدیک به 100 روز پس از تهاجم روسیه، هر روز حداقل دو کودک کشته و تعداد زیادی زخمی شده اند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) با تأکید بر پیامدهای مخرب و پایدار جنگ بر میلیون‌ها جوان کشور، اظهار داشت که اکثر قربانیان «حملات با استفاده از سلاح‌های انفجاری در مناطق پرجمعیت» بوده‌اند، ادعایی که توسط دفتر حقوق بشر سازمان ملل، OHCHR پشتیبانی می‌شود.

امروزه تخمین زده می شود که 5.2 میلیون کودک اوکراینی به کمک های بشردوستانه نیاز دارند: سه میلیون در داخل کشور و بیش از 2.2 میلیون در کشورهای میزبان پناهندگان.

و در حالی که تبادلات شدید توپخانه بین نیروهای روسیه و اوکراین در شرق منطقه دونتسک ادامه دارد، یونیسف گفت که تقریباً از هر سه کودک در اوکراین دو نفر در اثر جنگ آواره شده اند.
این سازمان هشدار داد که شرایط برای کودکان در مناطقی که درگیری‌ها تشدید شده است «به طور فزاینده‌ای ناامیدکننده است» و حداقل 256 مرکز بهداشتی در حال حاضر آسیب دیده یا ویران شده است، همراه با یکی از شش مدرسه ایمن تحت حمایت یونیسف در شرق کشور.

دبیرکل حقوق بشر سازمان ملل از لغو مجازات اعدام در جمهوری آفریقای مرکزی استقبال کرد

اکنون به جمهوری آفریقای مرکزی، جایی که میشل باشله، مسئول حقوق سازمان ملل متحد از تصویب قانونی برای لغو مجازات اعدام استقبال کرده است.

این تحول تنها یک هفته از زمانی رخ می دهد که رئیس جمهور یک کشور آفریقایی دیگر، زامبیا، متعهد شد که با پارلمان برای پایان دادن به این عمل که اکنون در 170 کشور در سراسر جهان غیرقانونی یا متوقف شده است، همکاری کند.

خانم باشله در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه از رئیس‌جمهور آفریقای مرکزی، فاوستین-آرچانژ توادرا خواست تا ممنوعیت مجازات اعدام را ترویج کند، که به گفته او، “با اصول اساسی حقوق بشر … کرامت” و توسعه ناسازگار است.

هنگامی که این قانون در این کشور آفریقای مرکزی لازم الاجرا شود، بیست و چهارمین کشور در قاره خواهد بود که مجازات اعدام را لغو می کند. تعلیق مجازات اعدام از سال 1981 در جمهوری آفریقای مرکزی برقرار است.

شورای امنیت خواستار حمایت از تلاش‌ها برای پایان دادن به شورش M23 در جمهوری دموکراتیک کنگو شد

شورای امنیت سازمان ملل شنیده است که در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC)، خشونت های مرتبط با گروه مسلح M23 باید «یک بار برای همیشه» مهار شود.

مارتا پوبی، مقام ارشد امور سیاسی و عملیات صلح سازمان ملل متحد، در یک فراخوان برای اقدام، روز سه‌شنبه به شورا گفت که غیرنظامیان سنگین‌ترین هزینه را برای شورش می‌پردازند.

او گفت که حدود 75000 نفر در درگیری ها در هفته گذشته در استان کیوو شمالی آواره شدند، در حالی که 11500 نفر دیگر از DRC از مرز اوگاندا عبور کردند.

درگیری های اخیر بین نیروهای امنیتی و جنگجویان M23 دست کم 16 سرباز جمهوری دموکراتیک کنگو کشته و دو صلحبان سازمان ملل مجروح شدند.

سازمان ملل و شرکای کلیدی منطقه ای و بین المللی از M23 خواسته اند سلاح های خود را زمین بگذارد و به روند خلع سلاح و خلع سلاح جنگجویان بپیوندد.

حدود 100 گروه مسلح در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو فعالیت می کنند. گروه M23 نزدیک به یک دهه پیش، زمانی که جنگجویان شهر گوما، مرکز استان کیوو شمالی را تصرف کردند، شهرت یافتند.

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

تماس با ما