آیا تونی گیلروی می تواند امید جدیدی را به «جنگ ستارگان» بیاورد؟

زمان عجیبی برای «جنگ ستارگان» است. از زمان اکران «ظهور اسکای واکر» در سال ۲۰۱۹ در سینماها آرام است، این مجموعه علمی تخیلی قدرتمند با پخش نمایش‌هایی مانند «ماندالوریان»، «کتاب بابا فت» و «اوبی وان کنوبی» به پیش رفته است. که در آن شخصیت‌های قدیمی و جدید در ماجراجویی‌هایی با هم ترکیب می‌شوند که گهگاه شکاف‌های داستان اصلی فرنچایز را پر می‌کنند.

آخرین نمایش “جنگ ستارگان”، “Andor” که اولین نمایش خود را در 21 سپتامبر در +Disney انجام می دهد، با پیروی نکردن از این الگو به حس غریبی می افزاید. این داستان زندگی کاسیان آندور، جاسوس شورشی با بازی دیگو لونا را در طول مسیری خشن و ناهموار نشان می دهد که در نهایت او را به عمل جاسوسی ناامیدانه ای که او به انجام آن علیه امپراتوری کهکشانی در فیلم «روگ وان» در سال 2016 کمک می کند، می کشاند. : داستانی از جنگ ستارگان.”

حداقل در آغاز، «اندور» نمایشی است که کمتر به دوئل‌های شمشیر نوری یا کامئوهای بی‌مورد علاقه دارد تا به جزئیات زندگی روزمره در سیارات دور – بوروکراسی‌های بیزانسی که برای اداره کهکشان و درگیری‌هایی که به وجود می‌آیند. در این سازمان ها این به سرعت دنیای خود را با شخصیت‌های متعددی پر می‌کند که به راحتی در دسته‌بندی‌های سیاه و سفید پسر خوب یا بد قرار نمی‌گیرند، و قرار است ۲۴ قسمت قابل توجه (برای سریال «جنگ ستارگان») در دو فصل اجرا شود.

این که «آندور» آزادی عمل برای پیروی از موز خاص خود را دارد تا حد زیادی به خاطر خالق آن، تونی گیلروی است. گیلروی 66 ساله نویسنده و کارگردان فیلم های هیجان انگیزی مانند «مایکل کلیتون» و فیلمنامه نویس چندین فیلم جیسون بورن از جمله فیلم چهارم «میراث بورن» است که کارگردانی آن را بر عهده داشته است. او همچنین زمانی که «روگ وان» تهدید به اشتباه کرد، به بازنویسی فیلمنامه‌اش کمک کرد و طبق گزارش‌ها بر فیلم‌برداری مجدد و تدوین نظارت داشت، او یک ناجی بود. (گرت ادواردز رسماً به عنوان کارگردان فیلم شناخته می شود؛ گیلروی اعتبار فیلمنامه نویسی را با کریس ویتز به اشتراک می گذارد.)

«اندور» یکی دیگر از ورودی‌های «جنگ ستارگان» است که در آن نقش گیلروی از جنبه‌ی جانبی به ضروری تبدیل شد، و اگرچه سریال به برخی از شخصیت‌ها و ایده‌های «روگ وان» بازمی‌گردد، اما او آن را چیزی فراتر از یک سریال پیش درآمد می‌داند.

گیلروی در یک مصاحبه ویدئویی در ماه اوت گفت: «ما واقعاً از ابتدا در حال ساختن هستیم. “این بسیار شجاعانه ساخته شده است تا به طور مداوم افزایش یابد – به عنوان یک قطعه مجلسی شروع می شود، و سپس ما فقط به ارکستر می رویم.”

گیلروی بیشتر در مورد ساخت «اندور» صحبت کرد، آنچه در مورد «جنگ ستارگان» از این پروژه‌ها آموخته است و اینکه چرا اجرای یک سریال تلویزیونی مانند فرماندهی یک ناو هواپیمابر است. اینها گزیده هایی از آن مکالمه ویرایش شده است.

چگونه وارد «روگ وان» شدید و از آن تجربه درباره «جنگ ستارگان» چه آموختید؟

من کمی اطراف آن را زیر پا می گذارم. قبل از شروع فیلمبرداری، آنها به دنبال بازنویسی هایی بودند. پدر من [Frank D. Gilroy, the Pulitzer Prize-winning dramatist] در آن زمان از دنیا می رفت و من زمان محدودی برای کمک به آنها داشتم. بنابراین من حدود یک ماه روی آن کار کردم تا سعی کنم آن را دوباره ابزار کنم، و سپس ماه‌ها واقعاً به آن فکر نکردم. و سپس من برگشتم و آنها مسائلی داشتند که باید به آنها رسیدگی می کردند. همه اینها به مدت 10 ماه روی عرشه بود و آن را کنار هم گذاشت. منحنی یادگیری من در جهان “جنگ ستارگان” بسیار شیب دار بود. [Laughs.] و وقتی کارمان تمام شد، سواری بسیار هیجان‌انگیزی بود و همه در مورد احتمالات بعدی که می‌توانید انجام دهید بسیار خوشحال بودند.

متوجه شدید که می توانید با «جنگ ستارگان» چه کار کنید؟

واقعاً یک ارگانیسم میزبان برای هر چیزی است. بعد از “Rogue” با تمام اندورفین هایی که در آن لحظه در هوا بود، یادم می آید که با کتی صحبت کردم. [the Lucasfilm president, Kathleen Kennedy]و او گفت: “ما می توانیم هر کاری انجام دهیم.” می گفتم: «منظورت از هر چیزی چیست؟ اگر بخواهم «وارث باد» را در «جنگ ستارگان» بازی کنم، آیا می‌توانم این کار را انجام دهم؟» و خدای من، ما توانستیم. می‌توانیم در «جنگ ستارگان» یک نمایش بیمارستانی اجرا کنیم. چند موجود در آن کهکشان وجود دارد؟ آن همه لوله کش و کشاورز و متخصص بیهوشی، همه جان دارند. آیا این یک مکان واقعی است یا یک چیز ساختگی است؟ اگر مکان واقعی باشد، می توانیم کارهای واقعی انجام دهیم. سپس مزیت بیشتری برای مخاطب دارد.

بسیاری از فیلم‌هایی که بیشتر به خاطر آنها شناخته شده‌اید، بسیار انسانی و کاملاً زمینی هستند. چه چیزی در مورد یک فرنچایز علمی-تخیلی بزرگ و گران قیمت برای شما جذابیت داشت؟

تجربه نمایش از نظر تخیلی حداکثری از بالاترین درجه است. این به شخصیت، رفتار و طرح‌هایی می‌پردازد که به همان اندازه پیچیده و واقعی هستند که من تا به حال انجام داده‌ام. این فرصتی است که این بوم واقعاً عظیم را بدون فیلتر داشته باشید، و خرید ورود به قانون، حفظ پایگاه طرفداران است – خوب، راضی کردن همه سخت است.

این خودش یک آموزش واقعی است. از طرفداران، شما در ابتدا یکپارچه به آن نگاه می کنید، و با گذشت زمان متوجه می شوید که شیعه و سنی وجود دارد، همه چیز همه جاست. اما من در این نمایش نمی نویسم. من در بالاترین نقطه از آنچه می توانم انجام دهم می نویسم.

درگیر شدن شما با «اندور» یک انتقال مستقیم از «روگ وان» نبود. چگونه این اتفاق افتاد؟

وقتی «سرکش» را تمام کردیم، لحظه‌ای بود که فکر می‌کردند همه این چیزها ممکن است. آنها با “Solo” و همه چیزهایی که در آنجا اتفاق افتاد، چند دست انداز سرعت داشتند، که چیزها را کمی قطع کرد. [The Han Solo prequel, released in summer 2018 after a tumultuous production, was a box-office disappointment.] اما وقتی برگشتند، گفتند: «می‌خواهیم نمایشی درباره کاسیان آندور بسازیم.» آنها یک خلبان را سفارش دادند و کتی در مورد آن دوگانه بود و آن را برای من فرستاد.

چه نوع یادداشت ها یا پیشنهادهایی در مورد صفحاتی که در آن زمان برای شما ارسال شده بود به لوکاس فیلم دادید؟

یادداشت چهار سال پیش را پیدا کردم که در آن اساساً گفتم: این Cassian و K-2SO هستند که به سیتادل یورش می برند – فکر نمی کنم بتوانید این کار را برای 20 قسمت انجام دهید. من یک مانیفست کامل را در یک بلایتس شیدایی نوشتم. گفتم: “این همان نمایشی است که باید انجام دهید.” من آن را برای کتی فرستادم و مثل این بود، خوب، خوب، ما این کار را انجام نمی دهیم. دیگری را امتحان کردند [approach]. وقتی که از هم پاشید، آنها این یادداشت را دوباره خواندند و ناگهان چیزی که دو سال قبل دیوانه به نظر می رسید، خوب به نظر می رسید. آن یادداشت نمایشی است که ما می سازیم.

[Asked to confirm the timeline and development process that Gilroy described, Kennedy said in a statement: “Tony Gilroy has given us the story ‘Star Wars’ has been looking for. Tony’s ability to construct gripping characters with edge of your seat tension and action is unsurpassed.”]

دیدگاه خود را برای سریال چگونه توصیف می کنید؟

وقتی با این شخصیت در «روگ وان» روبرو می‌شوید، نکات ناوبری بسیار کمی دارید. او می گوید از 6 سالگی در این دعوا بوده است. او یک منبع قابل اعتماد را در صحنه ابتدایی فیلم می کشد. تاریخ او تاریک است، و او جان خود را می دهد – نه مشتاقانه بلکه با دلسوزی کاملاً آشکار – برای نجات کهکشان. این یک فرد بسیار جذاب است. چقدر می توانیم ببینیم که آن شخص ساخته شده است؟ در قسمت اول، او از یک آشفتگی مطلق به اولین قدم خود در جاده دمشق، یعنی مزدور شدن می‌رود. تا زمانی که به پایان این نیمه اول برسیم، او در معرض تعدادی از دلایل برای شورش قرار خواهد گرفت. نیمه دوم نمایش درباره انقلابی بودن او خواهد بود.

با توجه به آنچه تاکنون دیده‌ام، هیچ تلاش آشکاری در «اندور» برای گنجاندن شخصیت‌های خیمه شب بازی «جنگ ستارگان» یا اشاره به سوء استفاده‌های آنها وجود ندارد. آیا این یک انتخاب عمدی از سوی شما بود؟

همانطور که گفتم، کهکشان بسیار بزرگ است. مثل این است که بخواهید کل تاریخ انگلستان قرن بیستم را فقط از طریق «تاج» تعریف کنید. اوه، فقط این خانواده سلطنتی وجود دارد، این هفت نفر، اصل و نسب آنها و آنها که هستند [expletive] – این همه چیز مهم است.» ما با خانواده سلطنتی «جنگ ستارگان» سر و کار نخواهیم داشت. وقتی کاراکترهای قدیمی را داریم که بازمی گردند، یا وقتی به چیزهایی که آشنا هستند دست می زنیم، نمی خواهیم این کار را به گونه ای انجام دهیم که به عنوان سرویس طرفداران تلقی شود. ما می خواهیم پروتئین باشد.

آیا به این فکر می‌کنید که انتخاب‌های شما به‌عنوان یک نویسنده چگونه می‌تواند در میان مخاطبانی قرار گیرد که واقعاً می‌شناسند و زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد این دنیای فانتزی کرده‌اند؟

اون قسمت واقعا قویه یکی دیگر از دلایل انجام این کار این است که هر چیزی که از روی میز من بیرون می آید تیراندازی می شود. و با تعدادی از بهترین بازیگران روی کره زمین، با تعدادی کارگردان واقعا عالی فیلمبرداری می شود. من در 40 سال گذشته هر روز روی همه چیز سخت کار کرده ام و احتمالاً 80 درصد مطالبی که نوشته ام – احتمالاً بهترین چیزهایی که تا به حال نوشته ام – در طول سال ها دور ریخته شده است. این آن نیست. این 650 صفحه فیلمنامه قابل عکسبرداری برای قسمت اول است، و من در منطقه هستم. پیر بودن – نه پیر، اما من هستم. …

چاشنی شده؟

من چاشنی دارم، آره [Laughs.] پیدا کردن خودم در سنی که هستم، و نوشتن احساس خوبی است – این یک چیز هیجان انگیز است.

به نظر می‌رسد تمام انرژی فرنچایز در حال حاضر در پخش تلویزیونی است، و نحوه دریافت «اندور» از سوی مخاطبان احتمالاً تأثیر زیادی بر اینکه «جنگ ستارگان» کجا می‌رود یا نه. آیا آن وزن را روی شانه های خود احساس می کنید؟

این آجیل است. این یک قمار بزرگ از سوی آنها است. همه در حال قمار هستند. بسیاری از مردم برای اولین بار در حال انجام کارها هستند. من نمی دانم چگونه چیزی را که 12 ساعت طول می کشد بفروشم. شما قبلاً بیرون می رفتید و یک فیلم می فروختید و می دانستید چگونه این کار را انجام دهید: این فیلم من است، مردم آن را تماشا می کنند، می توانید در مورد آن صحبت کنید. ما واقعاً تا روز شکرگزاری نمی‌توانیم یک گفتگوی کامل، من و شما درباره این نمایش داشته باشیم. قرار است نمایش های میلیارد دلاری داشته باشید. اینها ناوهای هواپیمابر هستند. من فرماندهی یک ناو هواپیمابر را دارم. “ارباب حلقه ها” یک ناو هواپیمابر است. برخی از آنها غرق می شوند و برخی شناور می شوند. آیا آنها به ساختن آنها ادامه می دهند؟ فکر می‌کنم این اجتناب‌ناپذیر است که به راه خود ادامه دهیم.

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channelدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorial
تماس با ما